حک پلاک

در تمامی صنایع تولیدی و بازرگانی جهت ارایه محصول می‌بایست، مشخصات محصول را به همراه آن به مشتریان عرضه کرد. تا آنها بتوانند مزایا و خصوصیات کالای مورد نظر را بررسی کنند، و در مورد تهیه و استفاده از آن تصمیم‌گیری نمایند.

روش‌های مختلفی جهت ارایه این مشخصات کیفی وجود دارد، مانند لیبل‌های کاغذی و یا فلزی که روی بسته‌بندی و یا خود کالا زده می‌شود. لیبل فلزی بر روی محصولاتی با طول عمر بالا زده می‌شود، که به پلاک مشخصات فنی شناخته می‌گردد. شرکت حک گستر یکی ازمعتبرترین تولیدکنندگان انواع دستگاههای حکاکی در کشوراست. که می‌تواند بهترین و مناسب ترین تجهیزات حکاکی را در اختیار شما عزیزان در صنایع مختلف قرار دهد.

حال اگر تولیدکننده این کالا بخواهد جزییاتی از محصول مانند مدل ، سال ساخت ، مدت گارانتی و ….. را بر روی پلاک درج نماید ، بایستی از یکی از روش‌های زیر استفاده کند:

تاریخچه استفاده از ابزار حک پلاک ( پلاک زنی) در اروپا

درباره تاریخچه استفاده از ابزار و دستگاه‌ حک پلاک و پلاک زنی در اروپا، می‌توانم بگویم که استفاده از این فناوری‌ها به مدت طولانی در روند تاریخی دنبال شده است. در کل، حک پلاک‌ از زمانهای قدیم در اروپا به کار گرفته می‌شد. قبل از ورود فناوری‌های مدرن، ابزارهای سنتی مانند قلم استفاده می‌کردند، تا نشانه‌گذاری و حک کردن روی مواد مختلف را انجام دهند.

در طول سال‌های گذشته، با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های برقی و الکترونیکی برای حک پلاک در اروپا توسعه یافتند. این دستگاه‌ها معمولاً از تکنولوژی لیزر یا  ایندنتینگ برای ایجاد علائم و نشانه‌های دائمی روی سطوح استفاده می‌کنند.

در چند دهه اخیر، بهبود قابل توجهی در ابزار و دستگاه‌های حک پلاک و پلاک زنی در اروپا صورت گرفته است. این پیشرفت‌ها شامل بهبود دقت، سرعت و کیفیت حک دستگاه‌ها می‌شود.

به طور کلی، استفاده از ابزار و دستگاه‌های حک پلاک در اروپا در طول زمان رشد و توسعه یافته است، و امروزه در صنایع مختلف از جمله پلاک‌سازی خودرو، تولید نشانه‌ها، صنایع برق و الکترونیک و غیره استفاده می‌شود.

تاریخچه استفاده از ابزار و دستگاههای حک پلاک و پلاک زنی در ایران

استفاده از ابزار و دستگاه‌های حک پلاک و پلاک‌زنی در کشور ایران نیز تاریخچه‌ای قدیمی دارد. استفاده از ابزارهای حک پلاک و پلاک‌زنی در ایران همانند بسیاری از دیگر کشورها، به منظور نشانه‌گذاری و علائم‌گذاری روی اشیا و سطوح مختلف صورت می‌گیرد. از قدیم‌ترین روش‌های استفاده شده می‌توان به استفاده از قلم و چاپ با نمره‌ها و حروف سنتی، و یا استفاده از ابزارهای سنتی مانند صفحات فلزی و آهن‌ربا اشاره کرد.

اکنون با گذر زمان و توسعه فناوری، دستگاه‌های برقی و الکترونیکی برای حک پلاک و پلاک‌زنی در ایران مانند اروپا طراحی و استفاده می‌شوند. نوعی از دستگاه‌های استفاده شده در ایران عبارتند از دستگاه‌های لیزری که از تکنولوژی لیزر برای حک و نشانه‌گذاری بر روی پلاک‌ها و سطوح مختلف استفاده می‌کنند.

در ایران به عنوان یکی از کاربردهای مهم این دستگاه‌ها پلاک‌سازی خودروها مطرح است. همچنین در صنایع دیگری همچون صنعت ماشین آلات، صنایع برق و الکترونیک، تولید نشانه‌ها و علایم، صنایع فلزی و سایر صنایع مرتبط نیز استفاده می‌شوند. پیشرفت تکنولوژی در دستگاه‌های حک پلاک و پلاک‌زنی در ایران نیز مانند سایر کشورها در چند دهه اخیر قابل توجه بوده است.

و تلاش‌ها برای بهبود دقت، سرعت و کیفیت حک، بهره‌گیری از روش‌های مدرن‌تر حک مانند لیزر، و استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری برای برنامه‌ریزی و کنترل دستگاه‌ها ادامه دارد. نمونه‌های معروفی از حک فلز در ایران شامل سکه‌ها، تخته‌های شیشه‌کوبه، تقویم‌ها، مهرهای شخصی و نقوش فلزی بر روی اشیاء هنری مانند ظروف فلزی، طلافروشی و جواهرات است.

همانطور که می‌دانید، ایران همواره یکی از مراکز فرهنگی قدیمی بوده و هنر حک فلز از دوران باستان در این منطقه شکوفا شده است. مهمترین نمونه‌هایی از حک فلز در ایران شامل سکه‌های اخشونی، ساسانیان، صفویان و قاجاریان است، که همه به یک اندازه در تاریخ ایران تأثیرگذار بوده‌اند.

برای شناخت بهتر تاریخچه حک فلز در ایران، می‌توانید به موزه‌ها و نمایشگاه‌های هنری مربوط به تاریخ و فرهنگ ایران مراجعه کنید. آنجا می‌توانید شاهد نمونه‌های زنده این هنر باشید و با تاریخچه غنی ایران آشنا شوید

انواع کاربردهای دستگاه حک پلاک (پلاک زنی)

دستگاه‌ پلاک زن به طور عمده برای حک کردن شماره پلاک خودروها استفاده می‌شوند. آنها به صورت دستی یا اتوماتیک، شماره پلاک را بر روی مواد فلزی یا پلاستیکی حک می‌کنند. در صنایع خودرو، دستگاه‌های پلاک زن برای تولید پلاک‌های جدید بر روی خودروها استفاده شوند.

این دستگاه‌ها معمولاً با پلاک‌های استاندارد و مجاز مطابقت دارند. در صنعت حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها، دستگاه‌های پلاک زن می‌توانند برای تهیه پلاک‌ مشخصات خودروها به کار گرفته شوند. این پلاک، هویت و شماره شاسی ، شماره اتاق ، سال ساخت و مدل را بیان میکند.

دستگاه‌های پلاک زن در صنعت خودرو و حمل و نقل دارای کاربردهای گسترده‌ای هستند. در زیر برخی از انواع کاربردهای این دستگاه‌ها را برای شما ذکر می‌کنیم:

1) پلاک هایVIN

2) پلاک های حمل و نقل

3) پلاک های موتور

4) پلاک های قطعات الکتریکی

5) تولید کننده محصولات خودرو، موتور، پمپ، آسانسور

6) تولیدکنندگان درب‌های آتش نشانی، صنایع هواپیماسازی ، صنایع نظامی

دستگاه حک پلاک به روش کوبشی ضربه‌ای یا سوزنی

دستگاه حکاکی پلاک با روش کوبش ضربه‌ای یا سوزنی برای حک لوگو، متن و طرح‌های دقیق بر روی سطوح فلزی و غیرفلزی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها شامل یک ابزار از جنس تنگستن کارباید هستند. که به صورت برنامه ریزی شده به سطح پلاک فشار داده می‌شوند، تا حروف و اعداد مورد نظر را بر روی آن حک کنند.

در روش کوبشی ضربه‌ای، دستگاه با ضربات قابل تنظیم و پیوسته ابزار به سطح پلاک ،حرف یا علایم مورد نظر را بر روی آن حک میکند، این روش برای پلاک‌های فلزی و استیل پرکاربرد است. زیرا باعث ایجاد حک مطلوب و دائمی بر روی سطح فلزی می‌شود، از این روش برای تولید پلاک‌های خودرو، پلاک‌های صنعتی و تجهیزات مختلف استفاده می‌گردد.

در روش سوزنی، سوزنی با سر نازک و تیز بر روی سطح پلاک حرکت می‌کند، و باعث حک کردن متن یا طرح مورد نظر می‌شود. این روش برای حکاکی روی سطوحی مانند چوب و پلاستیک های فشرده و همچنین گروه پلی اتیلن ها  نیز استفاده می‌شود.روش کوبشی ضربه‌ای و سوزنی مزایا و محدودیت‌های خود را دارند و تحت عنوان حکاکی پلاک، بسته به نوع سطح و نیاز مورد استفاده، انتخاب می‌شوند.

حکاکی پلاک به روش لیزری

حکاکی پلاک به شیوه لیزری یک روش پیشرفته برای حک کردن متن، لوگو و طرح‌های دقیق بر روی سطوح مختلف از جمله فلزی، چوب، پلاستیک، سنگ و شیشه استفاده می‌شود. در این روش، از اشعه لیزر برای حک کردن به جای ابزارهای مکانیکی استفاده می‌شود.

در حکاکی پلاک لیزری، یک دستگاه لیزر قدرتمند به کامپیوتر وصل می‌گردد. و با استفاده از نرم‌افزار مربوطه، الگوها و طرح‌های مختلف را بر روی سطح پلاک تنظیم و اجرا می‌کند. اشعه لیزر با دقت و قدرت مناسب روی سطح پلاک متمرکز شده، و با اعمال حرارت، باعث کاهش ضخامت سطح و تغییر رنگ در محل حکاکی شده و بدین ترتیب متن و طرح مورد نظر ایجاد می‌شود.

مزایای حکاکی پلاک لیزری شامل دقت بالا، قابلیت حک کردن الگوها و طرح‌های پیچیده، سرعت بالا، بازدهی بالا، عدم نیاز به قطعات مکانیکی و برش اضافی، امکان حکاکی با عمق متفاوت و قابلیت تکرار پذیری است.

همچنین، در حکاکی لیزری معمولاً خطوط و نقاط بسیار نازک قابل حک شدن هستند، که به دقت بالایی در نتیجه نهایی منجر می‌شوند. از این روش برای تولید پلاک‌های تبلیغاتی، پلاک‌های صنعتی، پلاک‌های خودروها، محصولات مختلف و همچنین در صنایع سفارشی‌سازی و هدایا به کار گرفته می‌شود. جهت خرید بهترین دستگاه حکاکلی لیزری میتوانید با ما در شرکت حک گستر تماس حاصل نموده و با توجه به نیاز خود و راهنماییهای لازم توسط کارشناسان اقدام به تهیه این دستگاه نمایید.

حک پلاک به روش خراشی یا اسکرایب

حک پلاک به روش اسکرایب یا خراشی یک روش مدرن و پرکاربرد در صنایع خودروسازی و …. می‌باشد. که برای حک کردن متن، طرح یا نماد بر روی سطوح مختلف فلزی استفاده می‌شود. در این روش، ابزار دستگاه با اعمال فشار و حرکت ممتد بر روی سطح، باعث فرورفتن و خراشیده شدن کار و نقش مورد نظر روی قطعه می‌شود.

مهمترین مزایای حکاکی با روش اسکرایب ، بی صدا بودن فرآیند نسبت به روش‌های دیگر است. همچنین، این روش طرحی بسیار باکیفیت و یکدستی را تولید می‌کند. مهمترین کاربرد دستگاه‌های اسکرایبینگ در صنایع خودرو سازی در بخش حکاکی شماره اتاق بر روی بدنه خودروها می‌باشد.

در زمان حکاکی بر روی بدنه به علت آلودگی صدا به وسیله دستگاه‌های کوبشی ، چند سالی است، که شرکت حک گستر با تولید دستگاه‌های اسکرایبینگ (خراشی ) توانسته این معضل را حل کرده و حکاکی بیصدا را به صنعت کشور معرفی نموده است.

حک پلاک با دستگاه CNC

دستگاه CNC یکی دیگر از دستگاه‌های مورد استفاه جهت حک پلاک است، که توانایی حک انواع کاراکترها و طرح‌های مختلف بر روی الیاژهای و مواد مختلف را دارا می‌باشد . که با سرعت و دقت بسیار بالا به همراه انعطاف پذیری می‌تواند در زمانی کوتاه حجم بالایی از پلاک را برای شما حکاکی نماید.

تولید ماشین آلات CNC جهت حکاکی بر روی انواع فلزات مانند مس ، طلا ، نقره ،استیل ، آلومینیوم و …. بسیار مناسب  است، در عصر حاضر دستگاه‌های CNC بعنوان ابزار کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. و امکان عملیات پیچیده را برای شما فراهم می‌کنند، موارد کاربرد این دستگاه به شرح زیر است:

1) پلاک مشخصات فنی تجهیزات

2) پلاک مشخصات خودرو و موتورسیکلت

3) پلاک های نظامی افراد

4) تگ کابل و تگ تجهیز

5) پلاک لوازم خانگی

مزایای مهم حک پلاک نقره با دستگاه CNC حکاکی دقیق، شخصی سازی، سرعت اجرا و حکاکی دقیق است. همچنین معایب حکاکی نقره با دستگاه CNC حساسیت نقره به خوردگی، نیاز به تخصص و مهارت، هزینه تولید، انتخاب مواد مناسب و تعویض ابزار است.

خرید بدون واسط دستگاه حک پلاک

جهت خرید بدون واسط انواع دستگاه‌های حکاکی پلاک و پلاک زنی می‌توانید با بهترین تولید کننده این تجهیزات شرکت حک گستر تماس حاصل نموده، و به صورت آنلاین و از طریق وبسایت‌ تخصصی ما با سریعترین روش دستگاه مناسب خود را بی‌واسطه خریداری نمایید.

در زمان تماس با مشاوران و کارشناسان صنعتی و فنی ما در زمینه برش و حک پلاک، می‌توانید راهنمایی‌ها و پیشنهادات ارزشمندی را جهت انتخاب دستگاه مناسب دریافت کنید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند، تا نیازها و بودجه خود را مشخص کنید. تا دستگاهی با بهترین عملکرد و  قیمت را به شما ارائه دهند.