دستگاه رول مارکینگ
حک غلطکی

دستگاه رول مارکینک یا حکاکی نورد غلطکی

دستگاه رول مارکینگ یا حکاکی نورد غلطکی – نَوَرد (به انگلیسی: Rolling)(به فرانسوی: Laminage) یکی از روش‌های شکل‌دهی مواد دارای قابلیت موم‌سانی است. در دماهای پایین و نزدیک دمای اتاق تنها فلزات و برخی از پلیمرها توان موم‌سانی مناسب از خود نشان می‌دهند. برای افزایش این قابلیت و همچنین شکل‌دهی موادی که در دماهای پایین نورد آن‌ها امکان‌پذیر نیست، از نورد گرم استفاده می‌شود.

 

دستگاه رول مارکینگ
نورد غلطکی

دستگاه حکاکی رول مارکینگ ( حکاکی غلتکی)

رول مارکینگ – یک فرایند نورد یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های شکل‌دادن است، و آن عبارت از تغییر شکل پلاستیک ماده از طریق عبور بین غلتک‌ها می‌باشد. انواع محصولات از قبیل تیرآهن و نبشی با مقاطع مختلف به وسیله این فرایند تولید می‌شوند. معمولاً این روش با فرایند آهنگری در رقابت بوده و برتری هر کدام بستگی به پیشرفته‌تر بودن فناوری آن دارد. ولی به‌طور کلی از نظر حجم و کمیت تولیدات، فرایند حک غلطکی در مقام اول فرایندهای شکل‌دادن فلزات قرار دارد. گروه فنی حک گستر در ایران یکی از تولیدکنندگان انواع دستگاه‌های حکاکی روی فلزات بخصوص رول مارکینگ با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین هزینه میباشد. در صورت نیاز به خرید دستگاه رول مارکینگ می‌توانید با همکاران ما در پشتیبانی فروش این شرکت تماس حاصل نمایید.

 

دستگاه رول مارکینگ
حک غلطکی

بررسی کامل نورد غلطکی و انواع فرآیند نورد

هدف مهندسی نورد فلزات عبارت است، از تغییر فرم شمش یا ورق به شکل مورد نظر، معمولاً محصول نهایی نورد، تولید ورق یا میلگرد می‌باشد. پس از اتمام تغییر فرم، محصول نهایی توسط دستگاه‌های برشی خط مانند قیچی‌واره به طول مورد نظر برش داده شده و پس از عملیات تکمیلی و کنترل، بسته‌بندی و به انبار محصول حمل می‌شود.

دستگاه رول مارکینگ
نورد غلطکی

حکاکی رول مارکینگ

روش حک رول مارکینگ از موارد خاص حکاکی است، و بیشتر مناسب حک پارت نامبر، لوگو  و …. بوده و قابل طراحی می‌باشد . این روش  اصلی‌ترین شیوه حکاکی رول مارکینگ در محصولاتی همچون فلنچ و ۳راه و زانو و … است

در واقع رول مارکینگ عملیات حکاکی نورد غلتکی است، که به روش فشار و پرس صورت می‌گیرد. و در تیراژ  بسیار زیاد کاربرد دارد، همانطور که پیش‌تر اشاره شد. رول مارکینگ اصلی‌ترین روش برای حکاکی سه راهی، زانو،  اتصالات و فلنچ می‌باشد.

در این روش از حکاکی نورد غلطکی فشار و چرخش برای انجام حکاکی بکار گرفته می‌شود. به این صورت که سمبه‌ها حروف چینی شده قطعات داخل دستگاه رول مارکینگ قرار می‌گیرند. و بدلیل فشار درون رولیک می‌چرخد، و حروف بر روی قطعات مورد نظر حکاکی می‌شود. مواردی که این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد، در صنعت فلنچ سازی و اتصالات ، کپسول‌ها و قطعات استوانه‌ای وغیره است .

محاسن این روش حکاکی: سرعت فوق العاده بالا، حکاکی عمیق ، کیفیت بسیار بالا تعمیر و نگهداری آسان و هزینه مصرفی پایین آن می‌باشد.

معایب در این روش: ناتوانی در کانتر سریال و متغیر بودن نوشته‌ها  که می‌توانید با هزینه بالاتر و اضافه کردن طول چنجر این مشکل را برطرف نمایید. و این که این روش فقط مخصوص قطعات خاصی در صنعت می‌شود، و در بقیه موارد کاربرد چندنی ندارد. و در بیشتر موارد برای عموم قطعات صنعتی و مکانیکی کاربرد ندارد.

 

دستگاه رول مارکینگ
حک غلطکی

دستگاه حکاکی نورد غلطکی

دستگاه حکاکی نورد غلطکی برای انجام حکاکی بر روی قطعات استوانه‌ای شکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. و تولید کتتدگان اتصالات فشار قوی و فلنچ‌ها و تولید کنندگان، کلیه قطعات صنعتی که قطعات آنها به شکل استوانه‌ای می‌باشد. و قابلیت این را دارد، که در این دستگاه قرار بگیرد . می‌توانند از این دستگاه حکاکی برای حکاکی آرم و مشخصات فنی محصولات خود استفاده نمایند.

در این روش حکاکی حک غلتکی با غلطاندن قطعات به همراه فشار بروری سمبه عمل حکاکی صورت می‌گیرد. قطعات باید استوانه‌ای شکل و از جنس فلزاتی مانند: آلومنیوم ، آهن نرم ،چدن ، برنج ، برنز و پلاستیک فشرده باشند.

عمق حکاکی در این روش از 0.1 تا 1 میلیمتر بسته به میزان سختی قطعات قابلیت تنظیم دارد. نیروی رانش باید با توجه به طول و عرض کاراکترها تنظیم شود، که می‌تواند به صورت چرخ شانه دستی، جک بادی و یا جک هیدرولیک انتخاب گردد.

دستگاه رول مارکینگ
نورد غلطکی

ویژگیهای دستگاه حک نورد غلطکی

دستگاه حک نورد غلطکی مانند تجهیزات دیگر حکاکی دارای ویژگی‌های خاصی است، که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • حک لوگو و یا شماره فنی به غیر از سریال روی قطعات استوانه‌ای از جنس فلزاتی مانند: آلومنیوم ، آهن نرم ، چدن ، برنج ، برنز و پلاستیک فشرده
 • برای حکاکی پارامترهای ثابت روی قطعات استوانه ای در تیراژ بالا
 • کمترین سایز قطعات حداقل 20 میلیمتر
 • بیشترین عمق حداکثر حک 1 میلیمتر
 • قابلیت حکاکی شماره فنی خودرو و کد و لوگو
 • سیستم حرکتی آن به صورت پنوماتیک و یا الکترو موتور
 • سرعت فوق العاده بالا
 • هزینه بسیار پایین

 

دستگاه رول مارکینگ
حک غلطکی

عملکرد دستگاه حکاکی نورد

دستگاه رول مارکینگ – این دستگاه حکاکی نورد قابلیت حک پارامترهای ثابت بر روی قطعات را دارا می‌باشد. و برای تغییرات نوشته حتما باید سمبه حکاکی را تعویض کنید،و برای انجام این منظور احتیاج به ساخت سمبه‌های متفاوت هستیم. به همین علت این دستگاه مناسب حکاکی‌هایی می‌باشد،که در تیراژ بالا تولید می‌شود و نوشته‌های روی آن تغییر زیادی نداشته باشد.

توجه داشته باشید، که با این دستگاه حک غلطکی به هیچ عنوان نمی‌توان شماره‌های سریال را حکاکی کرد. و برای حکاکی شماره‌های سریال حتما باید از دستگاه‌های حک کامپیوتری (CNC) درمدل‌های حک ضربه‌ای ، حک اسکرایب ، و یا حک لیزری استفاده شود.

 

دستگاه رول مارکینگ
نورد غلطکی

انواع حکاکی رول مارکینگ

حکاکی نورد غلطکی – میله رول یک راه ساده و راحت برای حکاکی اطلاعات تکراری درباره محصولات در حال حرکت است. که از نیروی کمتری نسبت به سایر روش‌های تورفتگی استفاده می‌کنند. به این علت که تنها بخشی از پیام در یک زمان قرار می‌گیرند، که قالب در طول ماده می‌چرخد.

آنها برای طیف گسترده‌ای از محصولات مانند:

• مصالح ساختمانی اکسترود شده مانند سایدینگ و سقف

• میله ، لوله، مجرا و شیلنگ

• سیم و کابل

• بشکه و قطعات

• مواد نرم مانند پلاستیک ، لاستیک و چرم

میله‌های رول را می‌توان برای علامت‌گذاری مداوم مواد متحرک بر روی شافت سوار کرد. یا در دستگاه مارک رول، تراش یا دستگاه پیچ جهت علامت‌گذاری قطعات جداگانه سوار کرد.

رول حکاکی شده برای :

 • مهر‌زنی کاراکترهای بزرگ یا کوچک
 • حک شده Roll Dies
 • محصولات مرتبط

یک غلتک حک غلطکی حکاکی شده، با متن یا آرم‌های حکاکی شده در هر اندازه یا عمق کاراکتر ساخته می‌شود ، بنابراین می‌توانید به علامت دلخواه خود برسید. دیزل‌ها با فولاد ابزار با کیفیت بالا و گرما برای عملکرد عالی و ماندگاری تولید می‌شوند.

 

دستگاه رول مارکینگ
حک غلطکی

ماشین آلات و مارک های رولینگ

انواع ماشین‌آلات و مارک‌های رولینگ را برای ساخت بخش‌های گرد، استوانه‌ای و مسطح علامت‌گذاری می‌کند. مارک رول یک راه حل اقتصادی برای برنامه‌های کاربردی است،که در آن الزامات تناژ باعث می‌شود. یک نشانگر مطبوعات بسیار پرهزینه باشد. این یک راه حل عملی را ارائه می‌دهد. که در آن قسمت‌های شکننده در اثر فشار سنگین تحت فشار قرار می‌گیرند.

 حکاکی‌های رول مارکینگ مزایای بسیاری را ارائه می‌دهند:

• انعطاف‌پذیری برای علامت‌گذاری قطعات گرد یا مسطح

• واحدهای دوار سرعت بالا و تولید بالا

• می‌توان با سیستم تغذیه بخشی پیکربندی شد

• صدای کمتری نسبت به علامت‌گذاری به پرس

• هیچ آسیبی به قطعات وارد نمی‌شود

• هزینه کم تجهیزات در مقابل پرس سنگین است

• ابزار سریع تغییر می‌کند

 

دستگاه رول مارکینگ
حک غلطکی

خرید دستگاه رول مارکینگ (حک غلطکی)

خرید دستگاه رول مارکینگ– در صورت نیاز به خرید دستگاه حک فلز می‌توانید جهت خرید با گروه صنعتی حک گستر متخصص در تولید انواع بهترین دستگاه‌های حکاکی بخصوص دستگاه رول مارکینگ با قیمت مناسب تماس حاصل نموده. و بعد از دریافت اطلاعات لازم از کارشناسان فنی این حوزه اقدام به خرید بی‌واسطه و مستقیم از شرکت حک گستر پارسیان صنعت نمایید