66943506 - 66943326 - 66570394 021

 شنبه تا چهارشنبه - 8:00 تا 17:00

حک ضربه ای (indent marking)

حک ضربه ای (indent marking)

حکاکی ضربه ای – این روش یکی از پرکاربردترین روش های انجام حکاکی در صنعت میباشد. تمامی قطعه سازان و تولید کنندگان اتصالات فلزی بیشتر از دستگاه حک ضربه ای برای درج اطلاعات تولیدات خود بر روی محصولات استفاده میکنند. در این روش متن یا طرح به صورت فرو رفتگی بر سطح فلزات ایجاد می گردد.

کاربرد این روش حکاکی بر روی سطوح صاف انجام پذیر است. و برای انجام حکاکی بر روی اجسام استوانه ای دستگاه ثابت می ماند و در عوض جسم به یاری یک محور روتاری می چرخد و حکاکی صورت میگیرد. در مورد قطعات گرد مانند رینگها، قطعه صاف در نظر گرفته می شود و در نرم افزار نوشته ها به شکل دایره ای و مدور به دور رینگ حکاکی می گردد.

حک ضربه ای بوسیله سوزن حکاکی مخصوص بر روی اجسام صورت میگیرد. در این مدل از حکاکی سوزن با ضربات متعدد و سریع بر روی سطح فلز کوبیده میشود و نقاط بر روی سطح شکل میگیرد. تراکم نقاط ایجاد شده کنار یکدیگر یک طرح واضح و دقیق را بر روی سطح ایجاد میکند. حکاکی سوزنی  نامی دیگر این روش حکاکی است .


تاریخچه حک ضربه ای

این روش از حکاکی تا حد زیادی شاهت به هنر قلم زنی دارد. در نتیجه میشود ادعا کرد که در ساخت دستگاه حک ضربه ای از این هنر قدیمی ایده هایی گرفته شده است. دستگاه حک سوزنی مصرف صنعتی دارد و برای تولید طرح و نقشه های هنری مناسب نمیباشد.

در هنر قلم زنی استادکار با استفاده از سوزن های مختلف زوایا و طرح های مختلفی را حکاکی و نقش زنی میکند. این دستگاه با استفاده از یک سوزن و بدون زاویه عملیات حکاکی را انجام می دهد. در نتیجه که دستگاه حک ضربه ای سوزنی از این قابلیت برخوردار نیست.


بررسی دستگاه حکاکی ضربه ای از نظر سرعت و کیفیت

انجام حک ضربه ای بر روی فلز با چند روش صورت می پذیرد. حکاکی با تکنیک ضربه ای و اسکرایب دو تا از روش های متداول در این حوزه می باشند. حک فلز با روش ضربه ای دارای قدمت طولانی است. که کیفیت حکاکی در روش ضربه ای بستگی به تراکم نقاط کوبیده شده روی فلز دارند.

مانند تصاویری که با پیکسل های بسیار زیاد نمایش داده شده اند، هرچقدر که تعداد نقاط کوبیده شده بیشتر و متراکم تر باشند کیفیت کار بالاتر است. و با کاهش سرعت حکاکی تعداد نقاط بیشتری را میتوان ایجاد کرد. و از طرف دیگر هر چقدر که تعداد نقاط بیشتر باشد سرعت حکاکی  پایینترخواهد آمد. پس نتیجه میگیریم که سرعت و کیفیت در این نوع از دستگاه حکاکی  نسبت عکس دارند.


حک ضربه ای ، سوزنی ، کوبشی Indent Marking

 

این روش از حکاکی هم به عنوان یکی از بهترین ، ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش هاي ثبت شناسه بر روي محصولات تولید شده است . حک ضربه اي خود به دو روش پنوماتیک و مگنت اجرا می شود و حکاکی به شیوه فشرده سازي با عمق قابل تنظیم ایجاد میگردد. یک که قلم از جنس تنگستن کارباید با فرکانس بسیار بالا(حدود200ضربه در ثانیه) بر روی قطعه تولید عمق می کند.

حکاکی کوبشی، حکاکی سوزنی و حکاکی دات ماتریس تماما نامهای دیگر حک ضربه ای هستند. عبارت انگلیسی indent marking نیز به معنای حک ضربه ای است. دستگاه های حکاکی قدیمی به یاری فشار هوا نیروی خود را برای ضربه زدن بر سطح را تامین می کرده. به این علت حکاکی بادی هم به این تکنیک از حکاکی اشاره می کند. دستگاه حکاکی HA110 نام یکی از محصولات پر طرفدار در حک فلز است که از ابزار حکاکی بادی و یا برقی برای حک ضربه ای در آن استفاده شده است.


معایب و محاسن دستگاه حک ضربه ای

سرعت حک ضربهای نسبت به حک اسکرایب بالاتر می باشد. و نسبت به حکاکی لیزری کمتر است. در نتیجه اگر سرعت برای شما در اولویت اول نباشد دستگاه حکاکی ضربه ای گزینه مناسبی میتوانند باشد. و آلودگی صوتی در این روش بالاست و صدای زیادتری در محیط  تولید میکند.

از نظر قیمت و هزینه های جانبی میشود گفت که حک ضربه ای از اسکرایب مارکینگ و لیزیک پایین تر است . و از جهت عمق حکاکی نسبت به حک لیزری و اسکرایب ، حک عمیق تر و ماندگارتر میباشد.


انواع دستگاه حکاکی ضربه ای روی فلز

ما در سال های گذشته مدل های متنوعی از این دستگاه حک را طراحی و تولید کرده ایم. دستگاه های حکاکی روی فلز HA110 و HA160 دو مدل عمومی وپرکاربرد هستند. که با استقبال زیادی تولید کنندگان قطعات فلزی روبرو شده است.

شرکت پارسیان صنعت حک گستر دستگاهی مخصوص جهت حکاکی بر روی فلنج و اتصالات طراحی و تولید کرده است. این دستگاه توانایی حکاکی بر روی قطعات استوانه ای را دارا میباشد. این دستگاه با متصل شدن به محورهای روتاری قابلیت حکاکی 360 درجه را دارا میباشد.
از دیگر محصولات ما که از تکنیک حکاکی سوزنی استفاده میکند دستگاه حکاکی بر روی کپسول اکسیژن و آتش نشانی است.

تازه ترین مطالب
دسته‌ها
درباره حک گستر

شرکت پارسیان صنت حک گستر

سازنده دستگاهای مانند: دستگاه حکاکی، حک فلز، دستگاه تگ کابل، حک سوزنی، دستگاه مارک زنی فلزات، دستگاه لیزر فایبر و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی سبد خرید