دستگاه حکاکی اسکرایب خراشی بیصدا
دستگاه حکاکی اسکرایب خراشی بیصدا

دستگاه حکاکی خراشی اسکرایب بیصدا

دستگاه حکاکی خراشی اسکرایب بیصدا – به روزترین و جدیدترین نوع حکاکی “الماس کشیدن” است، که به عنوان حکاکی “خراشی” نیز شناخته می‌شود. برای حکاکی  فلزاتی مانند برنج ، آلومینیوم ، استیل ، نقره و طلا بسیار مناسب و بی صدا است، و زیبا‌ترین حکاکی ممکن را به شما ارائه می‌کند.

دستگاه حکاکی خراشی بیصدا شیوه‌ای بسیار مدرن است، که جهت حکاکی با کیفیت بسیار بالا و بدون هیچ آلودگی صوتی(بی صدا) در مواردی که محدودیت‌هایی در رابطه با آلودگی صوتی وجود دارد. بهترین گزینه موجود می‌باشد، این روش در صنعت خودرو‌سازی ( حک اتاق و شاسی ) روز ذنیا مانند بنز و بی ام و، فراری و … رواج بسیاری پیدا کرده است. و از فلز نرم تا فلزی به سختی ۵۵ راکول را حک می‌کند‌، در این روش فشار و کشش ابزار ( بدون کویبدن و چرخش ) بر روی سطح فلز عملیات حک را بدون کوچکترین صدایی انجام می‌دهد.

 

دستگاه حکاکی خراشی اسکرایب بیصدا
دستگاه حکاکی اسکرایب بیصدا

کاربرد دستگاه حکاکی خراشی بیصدا

حکاکی خراشی بیصدا در جاهایی استفاده می‌شود، که میزان صدای حکاکی خراشی و مقدار دسیبل صدا در استاندارد محیط تاثیر‌گذار بوده و آزار‌دهنده می‌باشد. در این حالت کاربرد حکاکی اسکرایب بسیار موثر و غیر قابل چشم‌پوشی خواهد بود. تیم فنی گروه پارسیان صنعت حک گستر یکی از تولید کنندگان دستگاه‌های حکاکی خراشی بیصدا در ایران می‌باشد.

 

دستگاه حکاکی خراشی اسکرایب بیصدا
دستگاه حکاکی خراشی اسکرایب بیصدا

ابزارهای دستگاه حکاکی اسکرایب بیصدا

ابزاری که برای دستگاه حکاکی اسکرایب بیصدا استفاده می‌شود، یک سوزن ضخیم 8 میلیمتری از جنس تنگستن کارباید است. و یک فرم مخروطی برجسته در انتهای آن تعبیه شده است‌، تا حکاکی با کیفیت بالا تولید کند. در این روش حکاکی بدون استفاده از موتور اسپیندل انجام  می‌شود، بنابراین به اصطلاح “الماس غیر چرخان” است. (نگاه کنید به شکل 7.6)

 

دستگاه حکاکی خراشی اسکرایب بیصدا
حکاکی اسکرایب بیصدا

 

سوزن‌های تنگستن با زاویه‌های نوک بین 90 تا 150 درجه قابل ارایه هستند. مواد حکاکی شده زاویه برش را برای استفاده تعیین می‌کند. هرچه مواد نرم‌تر شوند ، زاویه مورد نیاز گسترده‌تر می‌شود. اگر زاویه خیلی تیز باشد، ممکن است ابزار خیلی عمیق حکاکی کند. و به جای پایان درخشان دلخواه، برش خشن ایجاد کند. همچنین فشار باید متناسب با ماده خاصی که در آن حک شده است، تنظیم شود تا به ابزار برش یا مواد آسیب نرساند.

 

دستگاه حکاکی خراشی اسکرایب بیصدا

دستگاه حکاکی خراشی بیصدا

چند روش در حکاکی اسکرایب خراشی

روش‌های مختلف در انجام حکاکی اسکرایب بیصدا به شرح زیر است:

  • زاویه 90 درجه – برای حکاکی روی قلم ها استفاده می‌شود، خط بسیار خوبی تولید می‌کند.
  • زاویه 120 درجه – نوک همه منظوره که برای حکاکی عمومی برنج و آلومینیوم برای و پلاک‌ها استفاده می‌شود.
  • زاویه 150 درجه – برای مواد نرم‌تر مانند طلا ، پیاده رو و نقره؛ پهنای حک گسترده‌تری ایجاد می‌کند.

مانند هر ابزاری، یک ابزار تنگستنی با گذشت زمان کارایی خود را از دست می‌دهد. ولی این بدین معنا نیست، که این ابزار دیگر کارایی ندارد. بلکه فقط کافیست، که آنرا با سنگ الماس بر اساس زاویه اولیه‌ای که داشته تیز نمایید.

مدت زمان ماندگاری آن به طیف وسیعی از عوامل از جمله استفاده، مواد، دانش اپراتور و غیره بستگی دارد. این مسئله با استفاده از ساییدگی تدریجی ابزار، که بسیار کم به آن توجه می‌شود، پیچیده است.

دستگاه حکاکی خراشی اسکرایب بیصدا
دستگاه حکاکی اسکرایب بیصدا

مواد کاربردی دستگاه حکاکی خراشی بیصدا

رویکرد دیگر دستگاه حکاکی خراشی  اسکرایب بیصدا این است، که بر اساس تعیین انواع کارهایی که انجام می‌دهید. و موادی استفاده می‌کنید، برنامه ریزی مجدد حک یا تعویض حکاکی معمولی انجام می‌شود.

برنامه‌ای را با استفاده از دستورالعمل‌های زیر تنظیم کنید، و تاریخ‌ها را در تقویم خود یادداشت کنید:

  • برای حکاکی خراشی با اهداف عمومی، ممکن است نیازی به تغییر ابزارها تا یک سال کامل نداشته باشید. اگر استفاده گاه به گاه باشد، ممكن است مدت زمان آن طولانی‌تر شود. به خاطر داشته باشید، که استفاده از ابزاری برای سالها بدون تیز کردن مجدد منجر به کیفیت پایین خواهد شد.
  • حجم متوسط ​​- بسته به کار و مواد خود به طور نیمه ماهانه به سه ماهه تغییر دهید. توصیه می‌شود، این تاریخ‌ها را طبق تقاضای فصلی خود تنظیم کنید.
  • حجم بالا – ممکن است لازم باشد، وسایل خود را هر چند هفته یکبار تغییر دهید. برنامه‌های کاربردی صنعتی با حجم بالا و مواد سخت مانند مواد ضد زنگ یا ساینده حتی ممکن است، نیاز به تغییر ابزار روزانه داشته باشند.

میانگین عمر ابزار برای حکاکی هشت هفته است،  همیشه به خاطر داشته باشید. که اگر ابزار شما در شرایط نامناسبی باشد، کار شما نمی‌تواند خوب به نظر برسد. کیفیت و وضعیت ابزارهای شما مستقیماً بر کیفیت نهایی حکاکی شما تأثیر می‌گذارد.

 

دستگاه حکاکی خراشی اسکرایب بیصدا
حکاکی اسکرایب

تکنیک کار با دستگاه حکاکی خراشی بیصدا

با حکاکی خراشی، گزینه‌های عمق و عرض وجود ندارد. هر دو جنبه نتیجه مستقیمی از میزان فشار اعمال شده، وضوح ابزار و تعداد گذرهای حکاکی شده هستند. به طور کلی، عرض حکاکی اسکرایب تقریباً 0،003 – – 005 است. در صورت نیاز به حکاکی خراشی گسترده‌تر،  انتخاب دیگر استفاده از یک فونت چند خطی است. که هنگام حکاکی، ظاهر یک حکاکی گسترده‌تر را نشان می‌دهد.

ظاهر نهایی بسته به زاویه ابزار فشار اعمال شده، مواد مورد استفاده و سبک حرف متفاوت خواهد بود. برنج (که برای مثال سخت‌تر از نقره است) یک خط واضح و ریز تولید می‌کند. آلومینیوم که فلزی با سختی پایین‌تر است، را راحت‌تر می‌توان خراش داد. و به فشار کمتری نیاز دارد، و می‌توان با سرعت بالاتری عمل اسکرایب یا خراش را انجام داد.

تنها محدودیت ایجاد شده‌ایست، که اگر سرعت حرکت X و Y را برای سیستم حکاکی خود بسیار زیاد کنید. ممکن است، در کیفیت کار نتایج نامطلوب مشاهده کنید. حروف مانند O را مشاهده نمایید، که محل شروع و پایان آن به طور کامل بسته نشود. همچنین حروف مانند E یا F  ممکن است، علائمی از برش بخش‌هایی از کلمه مورد نظر را نشان دهد. (شکل 7.9 را ببینید)

اگر طرح حکاکی شما از تنظیم خارج شده، ممکن است، مشاهده کنید. که حروف گرد را نا مناسب و تاحدودی به صورت بیضی حکاکی کرده باشند. کمی سرعت سیستم را پایین بیاورید، و نتایج را دوباره بررسی کنید. مواد بسیار سخت مانند فولاد ضد زنگ ممکن است، به چندین پاس و فشار بیشتر برای برش نیاز داشته باشند. تا به اندازه کافی عمق پیدا کند، تا به راحتی دیده شوند. سرعت حکاکی کامپیوتری را برای دیدن بهترین نتیجه کاهش دهید.

 

دستگاه حکاکی خراشی اسکرایب بیصدا
حکاکی خراشی

تغییر عمق خراش

بسیاری از سیستم‌های حکاکی خراشی دارای یک فشار پایین محور Z هستند. یکی از رایج‌ترین اشتباهات استفاده از فشار بیشتر از حد مورد نیاز است. برای اینکه قلم دستگاه به عمق مناسبی در قطعه نفوذ کند، بهتر است که به آرامی محور z را پایین آورده تا جایی که محور دستگاه به درستی حرکت کند.