حک ضربه ای
حکاکی ضربه ای روی فلزات

حک ضربه ای روی فلزات(indent marking)

حک ضربه ای – این روش یکی از پرکاربردترین روش‌های انجام حکاکی در صنعت می‌باشد. تمامی قطعه‌سازان و تولید کنندگان اتصالات فلزی بیشتر از دستگاه حک ضربه ای برای درج اطلاعات تولیدات خود بر روی محصولات استفاده می‌کنند. در این روش متن یا طرح به صورت فرو رفتگی بر سطح فلزات ایجاد می گردد.

کاربرد این روش حکاکی بر روی سطوح صاف انجام پذیر است، و برای انجام حکاکی بر روی اجسام استوانه‌ای دستگاه ثابت می‌ماند. و در عوض جسم به یاری یک محور روتاری می‌چرخد، و حکاکی صورت می‌گیرد. در مورد قطعات گرد مانند رینگها، قطعه صاف در نظر گرفته می شود و در نرم‌افزار نوشته‌ها به شکل دایره‌ای و مدور به دور رینگ حکاکی می‌گردد.

حک ضربه‌ای بوسیله سوزن حکاکی مخصوص بر روی اجسام صورت می‌گیرد. در این مدل از حکاکی سوزن با ضربات متعدد و سریع بر روی سطح فلز کوبیده می‌شود. و نقاط بر روی سطح شکل می‌گیرد، تراکم نقاط ایجاد شده کنار یکدیگر یک طرح واضح و دقیق را بر روی سطح ایجاد می‌کند. حکاکی سوزنی نامی دیگر این روش حکاکی است.

گروه فنی پارسیان صنعت حک گستر بهترین تولید کننده دستگاه حک ضربه ای روی فلزات و انواع دستگاه‌های حکاکی با بهترین کیفیت می‌باشد. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات و خرید می‌توانید با یک تماس با کارشناسان فنی ما در این گروه اقدام به سفارش و تهیه دستگاه مورد نظر خود نمایید.

 

حک ضربه ای
حکاکی ضربه ای روی فلزات

تاریخچه حکاکی ضربه ای

این روش از حکاکی تا حد زیادی شباهت به هنر قلم زنی دارد، در نتیجه می‌شود. ادعا کرد، که در ساخت دستگاه حک ضربه ای روی فلزات از این هنر قدیمی ایده‌هایی گرفته شده است. دستگاه حک سوزنی مصرف صنعتی دارد، و برای تولید طرح و نقشه‌های هنری مناسب نمی‌باشد.

در هنر قلم زنی استادکار با استفاده از سوزن‌های مختلف زوایا و طرح‌های مختلفی را حکاکی و نقش‌زنی می‌کند. این دستگاه با استفاده از یک سوزن و بدون زاویه عملیات حکاکی را انجام می‌دهد. در نتیجه دستگاه حک ضربه ای، (سوزنی) از این قابلیت برخوردار نیست.

 

حک ضربه ای
دستگاه حک ضربه ای روی فلزات

 

بررسی دستگاه حکاکی ضربه ای روی فلز از نظر سرعت و کیفیت

انجام حک ضربه ای روی فلز با چند روش صورت می‌پذیرد. حکاکی با تکنیک ضربه ای و اسکرایب دو تا از روش‌های متداول در این حوزه می‌باشند. حک فلز با روش ضربه ای دارای قدمت طولانی است، که کیفیت حکاکی در روش ضربه ای بستگی به تراکم نقاط کوبیده شده روی فلز دارند.

مانند تصاویری که با پیکسل‌های بسیار زیاد نمایش داده شده‌اند، هرچقدر که تعداد نقاط کوبیده شده بیشتر و متراکم‌تر باشند کیفیت کار بالاتر است. و با کاهش سرعت حکاکی تعداد نقاط بیشتری را می‌توان ایجاد کرد. و از طرف دیگر هر چقدر که تعداد نقاط بیشتر باشد، سرعت حکاکی  پایین‌تر خواهد آمد. پس نتیجه می‌گیریم، که سرعت و کیفیت در این نوع از دستگاه حکاکی ضربه ای نسبت عکس دارند.

 

حک ضربه ای
حک ضربه ای روی فلز

حک ضربه ای ، سوزنی ، کوبشی Indent Marking

این روش از حکاکی هم به عنوان یکی از بهترین، و مقرون به صرفه‌ترین روش‌هاي ثبت شناسه بر روي محصولات تولید شده است. که دو روش پنوماتیک و مگنت اجرا می‌شود، و حکاکی به شیوه فشرده‌سازي با عمق قابل تنظیم ایجاد می‌گردد. که یک قلم از جنس تنگستن کارباید با فرکانس بسیار بالا(حدود200ضربه در ثانیه) بر روی قطعه تولید عمق می‌کند.

حکاکی کوبشی، حکاکی سوزنی و حکاکی دات ماتریس تماما نام‌های دیگر این روش حکاکی هستند. عبارت انگلیسی indent marking نیز به معنای حک ضربه ای است. دستگاه‌های حکاکی قدیمی به یاری فشار هوا نیروی خود را برای ضربه زدن بر سطح را تامین می کرده. به این علت حکاکی بادی (پنوماتیک) هم به این تکنیک از حکاکی اشاره می‌کند. دستگاه حکاکی HA110 نام یکی از محصولات پر طرفدار در حک فلز است، که از ابزار حکاکی بادی و یا برقی برای حک سوزنی (ضربه ای) در آن استفاده شده است.

 

حک ضربه ای
حک ضربه ای روی فلزات

معایب و محاسن دستگاه حک ضربه ای

سرعت دستگاه حکاکی ضربه ای نسبت به حک اسکرایب بالاتر می‌باشد. و نسبت به حکاکی لیزری کمتر است. در نتیجه اگر سرعت برای شما در اولویت اول نباشد، دستگاه حکاکی ضربه ای می‌تواند گزینه مناسبی باشد. و آلودگی صوتی در روش حکاکی سوزنی (ضربه‌ای) یا همان کوبشی بالاست و صدای زیادتری در محیط  تولید می‌کند.

از نظر قیمت و هزینه‌های جانبی می‌شود، گفت که دستگاه حک ضربه ای از اسکرایب مارکینگ و لیزیک پایین‌تر است . و از جهت عمق حکاکی نسبت به حک لیزری و اسکرایب ، حک عمیق‌تر و ماندگارتری دارد.

 

حک ضربه ای
حک ضربه ای روی فلز

دستگاه حکاکی ضربه ای روی فلز

ما در سال‌های گذشته مدل‌های متنوعی از این دستگاه حک را طراحی و تولید کرده‌ایم. دستگاه های حکاکی ضربه ای روی فلز HA110 و HA160 دو مدل عمومی وپرکاربرد هستند. که با استقبال زیادی تولید کنندگان قطعات فلزی روبرو شده است.

شرکت پارسیان صنعت حک گستر دستگاهی مخصوص جهت حکاکی بر روی فلنج و اتصالات طراحی و تولید کرده است. این دستگاه توانایی حکاکی بر روی قطعات استوانه‌ای را دارا می‌باشد. این دستگاه با متصل شدن به محورهای روتاری قابلیت حکاکی 360 درجه را دارا می‌باشد.
از دیگر محصولات ما که از تکنیک حکاکی سوزنی استفاده می‌کند دستگاه حکاکی سورنی بر روی کپسول اکسیژن و آتش نشانی است.

حک ضربه ای
حکاکی ضربه ای

انواع دستگاه های حکاکی ضربه ای

  • دستگاه ثابت یا رومیزی جهت حکاکی بر روی قطعات کوچک
  • دستگاه قابل حمل پرتابل یا دستی جهت حکاکی بر روی قطعات بزرگ و غیر قابل حمل
  • دستگاه چند کاره که خدمات حکاکی را همزمان بر روی قطعات بزرگ و کوچک انجام میدهد
  • دستگاه دوار یا همان روتاری جهت حکاکی بر روی قطعات گرد و استوانه ای
  • دستگاه عمیق زن جهت حکاکی عمیق بر روی فلزات

 

حک ضربه ای
دستگاه حکاکی ضربه ای

ویژگیهای دستگاه حک ضربه ای

دستگاه حکاکی ضربه‌ ای یک وسیله خاص است، که برخی ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود را دارد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

  1. عملکرد حکاکی دقیق: دستگاه حکاکی ضربه‌ ای با دقت بالا و قابلیت حکاکی ریز و جزئیات پیچیده را ارائه می‌دهد. این قابلیت برای حکاکی محصولاتی مانند جواهرات، ساعت‌ها، یا نقشه‌های دقیق، بسیار مفید است.
  2. قابلیت حکاکی روی انواع مواد: این دستگاه حکاکی قادر است، بر روی انواع مواد مختلفی مانند فلز، چوب، سنگ، پلاستیک و شیشه حکاکی انجام دهد. این ویژگی، این دستگاه را برای کاربردهای گوناگون در صنایع مختلف به خصوص صنایع جواهرسازی و تبلیغاتی بسیار مناسب می‌باشد.
  3. سرعت و کارایی: این دستگاه‌های حکاکی به طور عمومی دارای سرعت بالا و عملکرد کارآمد هستند. این ویژگی‌ها به کاربر امکان می‌دهند، تا در زمان کوتاهی محصولات با خود را با کیفیت بالا حکاکی نماید.
  4. قابلیت برنامه‌ریزی و کنترل آسان: برخی دستگاه‌های حک ضربه‌ای قابلیت برنامه‌ریزی پیشرفته دارند، که به کاربر امکان می‌دهد. مدل‌ها و الگوهای مختلف را به دستگاه ارسال کند، و حکاکی‌های دقیق را با این شکل انجام دهد. همچنین، کنترل و عملکرد این نوع از دستگاه‌ها اغلب آسان و قابل فهم است.
  5. هزینه بهره‌وری بالا: استفاده از دستگاه حکاکی ضربه‌ ای، می‌تواند هزینه بهره‌وری را کاهش داده و به تولید کننده‌ها کمک کند. تا در زمان و هزینه صرفه‌جویی شود، این ویژگی باعث شده است که این دستگاه‌ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

با توجه به این ویژگی‌ها، این دستگاه حکاکی یک ابزار کارآمد و قدرتمند است، که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *