66943506 - 66943326 - 66570394 021

 شنبه تا چهارشنبه - 8:00 تا 17:00

دستگاه لیزر فایبر حکاکی چیست ؟

دستگاه لیزر فایبر برای حکاکی فلز و غیرفلز

دستگاه لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین و جدید ترین دستگاههای حکاکی و یکی از روشهای حکاکی و مارکینگ را در دنیا ارائه میدهد. امروزه این دستگاه حکاکی جدید در صنایع مختلفی وارد شده و کاربرد آن بتدریج در حال گسترش است. با دستگاه فایبر به آسانی میتوان بر روی مواد مختلف ازجمله : فلزات، پلاستیک، سنگ و متریال های مختلف حکاکی کرد.

به همین علت مشاغل و صنایع زیادی بدنبال بکار گیری از این تکنولوژی در حرفه و تولیدات خود هستند، و حتی اگر خریدار دستگاه حک فایبر نباشند. به عنوان سفارش می‌توانند از شرکت‌های فعال در صنعت چاپ بنر با دستگاه فایبر در زمینه تولیدات خود کمک بگیرند.

یکی از دقیقترین و پیشرفته ترین دستگاه حکاکی فلزات که در صنایع جهان رایج است دستگاه لیزر فایبر می باشد.دستگاه فایبر با انرژی نور لیزر به حکاکی و مارکینگ سطوح متفاوت را حکاکی میکند. در سالهای  اخیر، نور لیزر یکی از اصلی‌ترین تکنولوژی‌های بکار برده شده در دستگاه برش و حکاکی است.

دستگاه‌های برش و مارکینگ، مانند دستگاه فایبر، از خصوصیات تنظیم‌ کردن اشعه لیزر بهره می‌برد.و یک نور قابل انعطاف است و به همین علت دستگاه‌های لیزر در تبلیغات بسیار مهم و تاثیرگذار هستند.اصلی ترین علت تفاوت این دستگاه با دستگاه‌های لیزری، استفاده از فیبرهای نوری میباشد.

که با روشن شدن دکمه دستگاه، نور لیزر فعال می‌شود و با بکارگیری فیبرهای نوری به سر نازل منتقل می‌شود. دستگاه فایبر از دو قسمت مکانیکی و دیجیتالی ساخته شده . در بخش دیجیتالی، طرح حکاکی مورد نظر کشید میگردد و به عنوان یک دستور به بخش مکانیکی ارسال می‌گردد. و بخش مکانیکی هم این دستور را اجرا میکند و با چرخاندن دستگاه در جهت های مختلف، حکاکی ایجاد می‌شود.

 


دستگاه حکاکی لیزر فایبر فلزات

سرعت بسیار بالا با بکار گیری گالوانومتر حجم کم و وزن سبک مصرف برق بسیار پایین و در حدود کمتر از 500 وات خنک شدن بوسیه هوا که سبب مصرف کم انرژی میگردد. با تغییرات شدید محیط و دما، تغییری در سیستم دستگاه ایجاد نمیگردد.درصورت قطع برق میشود با استفاده از دستگاه برش فلزات گرانبها و قابلیت کابرد در صنایع طلاسازی و موارد استفاده در صنعت

این دستگاه لیزر فایبر کاربرد بالایی در صنایع مختلف، مانند:

الکترونیک،کامپیوتر،صنایع فلزی،ادوات مخابراتی،سخت افزار کامپیوتر،سیم و کابل،مهره،ابزارآلات صنعتی،لوازم منزل،ساعت، بسته بندی غذا،تجهیزات پزشکی،جواهرات،لوازم جانبی خودرو و وسایل نظامی کاربرد دارد و قابلیت بالایی در حکاکی بر روی طلا،نقره،فولاد،سرامیک،پلاستیک،شیشه،سنگ و چرم را هم دارد.

طرح مورد نظر خود را در برنامه مخصوص در کامپیوتر طراحی کرده و سپس بوسیله دستگاه حکاکی با پرتو قدرتمند لیزر بر روی سطح کار حک می کنید.

 


تجهیزات فلزی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند

  1. فلزات سنگین
  2. فلزات سبک و حساس

قطعات فلزی سبک و حساس که شامل : قطعات کامیپیوتر و تجهیزات هوافضا که به دلیل فشار وارده در روش های قبلی مارکینگ دچار تغییر حالت و خطا میشدند. که با روش جدید دستگاه فایبر بدون لمس قطعه و به روش تابش پرتوی قدرتمند لیزر از فاصله چند سانتی متری ، نقطه را سوزانده و حکاکی را انجام میدهد. موارد استفاده از آن در جایی است که مشخصات کلی محصول به همراه برند شرکت باید بر روی محصول حکاکی شوند.

که از دستگاه لیزر فایبر استفاده میشود و براحتی در چندثانیه ، طرح حکاکی میگردد. از سوی دیگر این روش حکاکی به قدری ظریف و در اندازه و ابعاد میلیمتری انجام میگیرد. و در صنایع پزشکی ، روباتیک ، فضاپیما و بسیاری از صنایع حساس و دقیق جایگزین روشه ای قبلی است.

در حوزه فلزات میشود هر دو شیوه چاپ و حکاکی بکار برد. سازه‌های آهنی بزرگ پرس قالب برای حکاکی بکار میبرند و بکار گیری این دو شیوه به تجهیزات فلزی متوسط و سبک محدود می‌گردد. در صورت انتخاب یکی از این دو روش را بایستس تفاوتهای هر دو دستگاه را بشناسیم.


دستگاه لیزر فایبر و عملکرد آن با فلزات

دستگاه لیزر فایبر یک راه عالی برای انجام حکاکی و مارکینگ بر قطعات فلزی کاربرد دتدر و از قدرت پرتوی لیزر استفاده میکند. دستگاه فایبر به علت مزایای خوبی که دارد . تولید کنندگان در هر صنعتی به‌ دآسانی برای محصولات، ورق‌های فلزی و حتی نشانه‌ها از این دستگاه حکاکی لیزری استفاده میکنند. و به دوام این روش حکاکی اطمینان دارند.

در حوزه فلزات و بخصوص آهن بکار بردن این دستگاه فایبر برای  حکاکی می‌تواند بسیار گسترده است .در برخی تجهیزات آهنی مانند تیرآهن احتیاجی به این دستگاه نیست و در محل تولید با قالب حکاکی می‌شوند.

استفاده از مارکینگ برای تجهیزات سبک فلزی بیشتر کاربرد دارد. جواهرات و زیورآلات یکی دیگر از صنایع گران‌بها هستند که به ریزه‌کاری و ایجاد طرح‌های زیبا و ظریف دارند. بکارگیری دستگاه فایبر در تولید فلزات گرانبها و طلا و جواهر ایده مناسبی است. دلیل این که بدون برش و فرز کاری به آسانی میشود نقوش منحصر بفردی را ایجاد کردد.

قابلیت حکاکی بر روی سنگ‌های زینتی به کار برده شده در جواهرات، حکاکی بر روی انگشترها، حکاکی بر روی پلاک‌های طلا تماما از کاربردها و قابلیت های  دستگاه فایبر در زمینه فلزات سبک است.

تفاوت قدرت تابش پرتوی لیزری دستگاه حکاکی فایبر را به یک دستگاه قدرتمند با قدرت مانور بسیار بالا بدل میکند. این دستگاه می‌تواند قدرت لیزر را برحسب جنس قطعه برای حکاکی تغییر میدهد و اپراتور میتواند با استفاده از آن قابلیت حکاکی‌های سطحی و یا عمیق را دارد.

این تغییر در قدرت لیزر قابلیت بکارگیری این دستگاه را در موارد مختلف ایجاد میکند. به همین علت ، بکارگیری دستگاه فایبر در زمینه تولید قطعات کامپیوتر هم کاربرد دارد و تولیدکنندگان تجهیزات فلزی کامپیوتر می‌توانند از این ‌دستگاه برای مارکینگ و نشانه‌گذاری محصول خود استفاده کنند.


دستگاه لیزر فایبر مارکینگ یا جوهر افشان کدام بهتر است ؟

شاید برای شما عزیزان این سؤال پیش آمده باشد که دستگاه لیزر فایبر مارکینگ بهتر است یا دستگاه چاپ جوهر افشان؟

هرکدام از این دستگاه ها این قابلیت هایی دارند که باید دید درچه زمینه ای قرار است به کار گرفته شود. به دلیل این که هرکدام در زمینه کاری خود می‌توانند ایده آل و مناسب باشند. به‌عنوان‌ نمونه :، در صنعت چاپ بنر و سایر موارد تبلیغاتی، بکار گیری دستگاه چاپ بنر جوهرافشان بهتر است و دستگاه فایبر کاربرد ندارد

دستگاه فایبر با انرژی اشعه لیزر برای حکاکی به کار برده میشود پرتوی لیزر ، مقدار بسیار کوچکی از سطح تابش را تصعید می‌نماید و سبب شکل گیری طرح اصلی روی قطعه میگردد. سرعت دستگاه فایبر به نسبت دستگاه چاپ جوهرافشان پایین تر است و قیمت دستگاه فایبر بالاتر است.

که این مورد نمی‌تواند مانع بکارگیری دستگاه فایبر در صنایع حساس گردد. در صنعت پزشکی و داروسازی وجود هرنوع ماده خارجی می‌تواند باعث بروز اشکال شود. در نتیجه دستگاه فایبر می‌تواند یک گزینه ایده آل و عالی برای حکاکی برروی تجهیزات فلزی در حوزه پزشکی است .


مزایای دستگاه حکاکی فایبر 

دستگاه لیزر فایبر قابلیت بالایی در مارکینگ و حکاکی سطوح مختلف دارد و این سبب استفاده روزافزون این دستگاه شده است

دستگاه فایبر قابلیت‌های متنوعی دارد.

  • عمر بالا: فعالیت مکانیکی پایین تری به نسبت سایر دستگاههای حکاکی که این مورد باعث شده در که قطعات خرابی کمتری ایجاد گردد و طول عمر دستگاه بیشتر شود.
  • دقت بالا : بکارگیری فیبرهای نوری سبب شده که اشعه لیزر دستگاه فایبر به نسبت انواع دیگر دستگاه‌های لیزری قطر کمتری داشته باشد. حتی بر روی خط تولید و روی نوار نقاله را دارد.
  • قابلیت حکاکی بر روی مواد متفاوت: دستگاه فایبر قابلیت حکاکی روی متریال‌های فلزی و غیرفلزی را دارا میباشد . و این مورد سبب این می‌شود که زمینه عملکرد دستگاه بسیار گسترده باشد. و حساسیت زیاد دستگاه قابلیت بکار گرفتن از آن را در صنایع : هوافضا و کامپیوتری را فراهم آورده است.
  • سرعت بالا : سرعت دستگاه را با توجه به نوع جنس و نیاز حکاکی تنظیم کرد.
  • قابلیت تنظیم اشعه لیزر: اشعه لیزر در قابل تنظیم است که برای مواد مختلف می‌تواند از قدرت اشعه لیزر مختلف استفاده کرد.
  • عدم نیاز به خنک‌کننده و صرفه‌جویی در انرژی: لیزر فایبر داغ نمی‌شود و احتیاجی به چیلر خنک‌کننده ندارد. و این باعث می‌شود انرژی کمتری بوسیله دستگاه مصرف گردد و دستگاه از جهت مصرف انرژی در سطح مناسبی باشد
  • قابلیت انجام کار های سری کاری با درج شماره سریال بر روی کالا را دارد. قابلیت انجام حکاکی بر روی اجسام  گرد و کروی مانند النگو و انگشتر و غیره را داراست . بدون دخالت دست و کاملا ایمن حکاکی انجام میگیرد.
  • امکان و قابلیت بالای حکاکی به رنگ فلز یا رنگ مشکی را دارد.

و ایراد این دستگاه حکاکی قیمت بالای است که برای کار های کوچک و در تعداد کم مقرون به صرفه نیست .

تازه ترین مطالب
دسته‌ها
درباره حک گستر

شرکت پارسیان صنت حک گستر

سازنده دستگاهای مانند: دستگاه حکاکی، حک فلز، دستگاه تگ کابل، حک سوزنی، دستگاه مارک زنی فلزات، دستگاه لیزر فایبر و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی سبد خرید