ساخت دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی
دستگاه حک الکترو شیمیایی

دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی

دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی- حکاکی الکترو شیمیایی جهت حكاكی برروی انواع فلزات کاربرد دارد و نياز به نگهداری و سـرويس خاصی نداشته و روش كار و آموزش آنها بسيار ساده و راحت است . شابلونهای مخصوص طرحهای مورد نظر تا 5000 عدد حكاكی استفاده میشود و  قابل تعويض بوده و نقاط حكاكی شده فلزات با اين دستگاه ها از هر نوع  زنگ زدگی و خوردگی حفاظت میشود .

دستگاه حک الکتروشیمیایی بوسیله قطعات و لوازم جانبی امکان نصب برروی خطوط توليد را دارا میباشد. ابعاد و اندازه كوچك ، وزن سبك و طرزكارساده اين قابلیت را دارد كه بصورت سيار و در هر نقطه ،عمل حكاكی انجام دهد.هرگونه طرح آرم , شكل پيچيده ,حروف و اشكال در اندازه ها و ابعاد متفاوت بوسیله دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی فوق دركوتاهترين زمان امکان پذیر میکند و با كيفيتی بالا و مناسب حكاكی ميشود.

قابل توجه است که عمق حكاكی بوسیله دستگاه حکاکی الکترو شیمیایی كم و حداكثر 0.1 ميليمتر ميباشد.

ساخت دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی
حکاکی الکتروشیمیایی

روش حكاکی و مارک زنی الکتروشیمیایی

روش حکاکی الکتروشیمیایی یک راه حل مناسب برای بهترین نتیجه با کیفیت بالا و کمترین هزینه برای مارک زنی دائم و ثابت و مشخصات فنی، بر روی فلزات می باشد. در این روش از هیچ نوع جوهر یا رنگی بکار گرفته نمی شود بلکه روش عمل بشکلی  است که با استفاده از محلولی خاص و یک شاولون استنسیل مقداری از سطح فلز را برداشته و طرح بر روی شاولون را به فرم دائم بر روی قطعه فلزی حک می کند.

این عمل در زمان کوتاه کمتر از یک ثانیه انجام میگیرد و فقط با جابجایی یک کلید بر روی دستگاه می توانید طرح مورد نظر را به رنگ سیاه یا همرنگ فلز حک کرد. در این روش چون از هیچ نوع فشار مکانیکی مانند : فشار، ضربه و حرارت استفاده نمیگردد بنابراین هیچ نوع تغییری در استانداردهای قطعه صورت نمی گیرد.

عمل حکاکی الکترو شیمیایی بدون توجه به شدت سختی فلز بر روی تمامی فلزات اعم از خالص، آلیاژی و یا آب کاری شده با اشکال متفاوت مانند : تخت، مدور، محدب و مقعر قابل استفاده می باشد. با این روش می توان عدد و حروف درجه بندی، بارکد، طرحهای گرافیکی آرم و علائم تجاری را بر روی محصولات فلزی حکاکی کرد.

ساخت دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی
دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی

مشخصات فنی دستگاه حکاکی الکترو‌شیمیایی

مشخصات فنی دستگاه حکاکی الکترو شیمیایی ساخت شده توسط گروه فنی پارسیان صنعت حک گستر به شرح زیر میباشد:

 • مکان کنترل زمان مارک زنی
 • تایمر تمام دیجیتال با دقت بالای دهم ثانیه و سنجش زمان به شکل خودکار
 • خروجی کنترل شده برای بالا بردن عمر شاولونها
 • کوپلینگ نوری برای اطمینان از ایمنی صد در صد
 • مصرف انرژی کم و ناچیز
 • عمق حکاکی از ۳ میکرون تا حداکثر ۱۵۰ میکرون و ۰۰۳/۰ الی ۱۵/۰ میلیمتر
ساخت دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی
حکاکی الکترو شیمیایی

 حكاکی الکتروشیمیایی

دستگاه حک الکتروشیمیایی– در این روش از حکاکی با عبور جریان الکتریسیته از فلز با بوسیله واسطه الکترولیت مخصوص آن فلز و استنسیل،طرح یا کاراکترهای روی استنسیل بر روی فلزات حک شود. این روش بر روی کلیه فلزات از جمله : چدن ، انواع فولادهای کربنی و آلیاژی،آلومنیوم،استیل،…)کاربرد دارد.

عمق حکاکی قابل تنظیم با این روش حکاکی از 3 تا 100 میکرون (0.003mm تا 0.1mm) است. در این سیستم حکاکی الکترو شیمیایی مواد مصرفی شامل  الکترولیت های مخصوص هر فلز و استنسیل طرح مورد نظر میباشد.

ساخت دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی
حکاکی الکترو شیمیایی

ویژگیهای دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی

ویژگیهای دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی به شرح زیر میباشد:

 1. قابلیت حکاکی آرم و طرح های گرافیکی
 2. قابلیت حکاکی حروف انگلیسی و فارسی در هر اندازه
 3. سرعت بالا با قابلیت حکاکی از 2000 تا 10000 قطعه در روز
 4. هزینه بسیار کم
 5. ماندگاری طولانی
ساخت دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی
دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی

کاربرد دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی

کاربردهای دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی در موارد زیر است:

 • قطعات خودرو
 • ابزارهای برشی،تیغه اره،قلاویز،تیغچه فرز و …
 • ملزومات و تجهیزات ارتوپدی،پزشکی و بیمارستانی
 • ابزار سازی در صنایع نجاری،تاسیساتی و ساختمانی
 • ملزومات آشپزخانه مانند چاقو،قاشق و …
 • هواپیمایی و نظامی
 • و سایر صنایع کشور
ساخت دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی
حکاکی الکترو شیمیایی

حکاکی الکترو‌شیمیایی

حکاکی و مارک زنی الکترو شیمیایی یک راه ساده و آسان و کم هزینه برای حکاکی بر روی قطعات فلزی میباشد هیچ گونه رنگ یا جوهری بکار برده نشده در روش مارک زنی این دستگاه با استفاده از یک شابلون و محلول مخصوص مقداری از سطح فلز را بر میدارد و طرح روی شابلون را بر روی قطعه حکاکی میکند.

عمق حکاکی الکترو شیمیایی از 5 میکرون تا 150 میکرون بسته به نوع فلز انجام میگیرد. به علت اینکه در این روش از هیچ نوع فشار، ضربه و حرارتی استفاده نمیگردد. در نتیجه هیچ نوع تغییری در استاندارد قطعه رخ نمیدهد.انجام حکاکی بدون توجه به سختی فلز و نوع آلیاژ و شکل قطعه اعم از تخت،مدور،محدب و مقعر صورت میگیرد.

در این سیستم میتوانید عدد،حروف،درجه بندی،بارکد،طرح، آرم و علائم تجاری را روی کلیه محصولات فلزی تولید شده حک نماید.حداقل ارتفاع حروف که میتوانید در این روش بکار ببرید 1 میلیمتر میباشد.

این روش حکاکی الکترو شیمیایی با بکار بردن شابلون و مواد شیمیایی حکاکی صورت میپذیرد. یعنی با استفاده از یک کلیشه مانند : لوگو شرکت روی محصول قرار گرفته و با استفاده از مواد شیمیایی و در آخر پد دستگاه یک اکسیداسیون نازک بر روی سطح قطعه انجام می گیرد در نتیجه برای سریال زدن و … نمی شود از این سیستم حکاکی استفاده کرد فقط طرحهای ثابت که کلیشه آن از قبل ساخته و تهیه شده است در این روش کابرد دارد.

ساخت دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی
حکاکی الکترو شیمیایی

معایب و محاسن دستگاه حک الکترو شیمیایی

محاسن این دستگاه : قیمت پایین حکاکی الکتروشیمیایی است

معایب این دستگاه : عدم تغییر و جابجایی سریال و طرح و … ، عمق بسیار کم و پایین ، وابسته بودن به فروشنده برای  کلیشه سازی برای انجام بر روی این سیستم و دستگاه حکاکی میباشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *