انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

 دستگاه مارک زنی فلز یکی از انواع دستگاه‌های پرکاربرد در صنایع گوناگون می‌باشد، که توانسته در مدل‌های مختلفی تولید و در اختیار صنایع مختلف قرار  داشته باشد. هر یک از این دستگاه‌ها مشخصات خاص خودشان را دارند. موارد مختلفی وجود دارد، که درباره انواع دستگاه مارک زنی اهمیت دارند. از جمله این موارد می‌توانیم به مشخصات و قطعات به کار گرفته شده در این آنها، اشاره کنیم. همچنین قیمت این دستگاه‌ها نیز بسیار اهمیت داشته و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در ادامه مطلب به بررسی گسترده‌تری از این موضوع خواهیم پرداخت، تا انتها همراه ما باشید.

دستگاه حکاکی روی فلز چیست؟

سختی سطوح فلزی باعث می‌شود، تا سایش و کنده‌کاری بر روی آنها به سختی صورت گیرد. و با نیروی دست این کار نه تنها زمان‌بر می‌باشد، بلکه کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. به همین خاطر، تولید دستگاه حکاکی روی فلز توسط فعالان این حوزه صورت گرفته است. و در حال حاضر برای نمایش دادن طرح و لوگو، متن و هر نوع کنده‌کاری و حکاکی از این تجهیزات استفاده می‌شود.

دستگاه حک فلز به مجموعه‌ای از تجهیزات گفته می‌شود، که با نیروهای مختلف از قبیل باد، انرژی الکتریکی، الکترومغناطیسی و مکانیکی روی سطح فلزات طرح‌های از پیش تعریف شده را ایجاد می‌کند. همان طور که گفته شد، دستگاه حکاکی فلزات از جمله تجهیزات بسیار پرکاربرد در صنعت می‌باشند. که به منظور حک و کنده‌کاری لوگو، بارکد و مارک و مشخصات قطعات و حتی ایجاد طرح‌های منحصر به فرد بر روی سطوح مقاوم فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این دستگاه‌ها بر اساس نحوه عملکرد در گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. و کیفیت و ظرافت و همچنین سرعت کنده‌کاری در هر گروه متفاوت می‌باشد. حک گستر؛ ارائه دهنده انواع دستگاه‌های حکاکی روی فلزات در ادامه چند نکته مهم را درباره این تجهیزات معرفی خواهد نمود.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

 

تاریخچه دستگاه حکاکی روی فلز

استفاده از حکاکی روی فلز یک روش چاپ ماشینی و دستی می‌باشد. از روش حک فلز به منظور انجام حکاکی حرف‌ها و کلمات و عکس‌ها بهره گرفته می‌شود. در صورتی که بخواهیم تاریخچه حکاکی روی فلز را بررسی کنیم. باید بگوییم، که سابقه این روش به صنعت حکاکی بر روی اسلحه و حکاکی بر روی زینت‌آلات که در قرون وسطی صورت می‌پذیرفت، برمی گردد. در کشور آلمان، حکاکی بر روی فلز مس، سابقه بسیار زیادی دارد، و حتی می‌توان ادعا کرد. که قدیمی‌ترین حکاکی صورت گرفته بر روی فلز، مربوط به همین کشور آلمان و حکاکی بر روی فلز مس در سال 1446 میلادی می‌باشد.

در کل، عمل حکاکی روی فلزات یک هنر غربی به شمار می‌آید، و از کشورهای غربی به کل دنیا صادر شده است. در کشورهای اروپایی، هنرمندان بسیار مطرحی مانند فرانسیسکو گویا و رامبراند وجود داشته‌اند. که توانستند آثار هنری بسیار فاخر و ارزشمندی را توسط همین حکاکی روی فلزات به وجود بیاورند. آثاری که امروزه هم علاقه‌مندان فراوانی دارد، و در موزه‌ها نگهداری می‌شود.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

مشخصات و قطعات دستگاه مارک زنی فلز

دستگاه‌ مارک زنی روی فلز با استفاده از قطعات مختلفی ساخته و پرداخته شده‌اند. به طور کلی برای اینکه این دستگاه‌ها کار خود را شروع کنند، به برخی لوازم نیاز دارند. از این لوازم می‌توانیم به ابزار حکاکی، کلید فرمان حکاکی و کابل یو اس بی اشاره کنیم.

ابزارهای حکاکی می‌توانند در ضخامت و سایزهای مختلفی تولید شوند. رایج‌ترین آنها در ضخامت 3 و 4 میلی‌متری موجود هستند. همچنین دستگاه مارک زنی روی فلز با توجه به مدلی که دارد، مشخصات گوناگونی را به خود اختصاص داده است. از مهم‌ترین مشخصات می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

  • هزینه نگهداری دستگاه مارک زنی بسیار پایین بوده و می‌توانیم آن را معادل به صفر در نظر بگیریم.
  • دستگاه‌ مارک زنی از لحاظ ابعادی و مکانیکی به گونه‌ای طراحی می‌شود، که اجازه هیچگونه وارد شدن آسیب به قطعات را نخواهند داد.
  • می‌توان بر روی انواع قطعات با سختی بسیار بالا، حکاکی را انجام داد.
  • دستگاه مارک زنی روی فلز دارای مصرف انرژی بسیار پایین است.
  • اگر آن را از لحاظ حجمی مقایسه کنیم، باید بگوییم که فضای بسیار کمی را می تواند اشغال کند.
  • با استفاده از برق تک فاز می توان این دستگاه مارک زنی را به راه انداخت.
  • هیچگونه محدودیتی در مارک زنی بر روی قطعات وجود نخواهد داشت. همچنین استفاده از انواع اشکال هندسی نیز جایز است.

گزینه‌های ذکر شده تنها بخشی از مشخصات انواع دستگاه مارک زنی به شمار می‌روند که می‌توانید از دستگاه مارک زنی روی فلز شاهد باشید.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

مزایا و معایب دستگاه حکاکی فلزات

از مهم‌ترین مزایای انواع دستگاه‌ حک فلز که باعث شده‌ است، تا این اندازه در صنعت با استقبال مواجه شوند. می توان به سرعت و همچنین دقت بسیار بالا در کنده‌کاری اشاره نمود. همچنین لازم به ذکر است که، در صورت انتخاب دستگاه مارک زنی بدون کیفیت، ممکن است سر و صدای آنها در حین کار کمی آزاردهنده بوده و پس از مدت زمان کوتاه دچار نقص و خرابی شوند. به منظور جلوگیری از این شرایط پیشنهاد می‌کنیم، این تجهیزات را از مراکز معتبر و برندهای شناخته شده خریداری نمایید. حک گستر از جمله تیم‌های شناخته شده در حوزه تولید و ارائه انواع دستگاه حک فلز می‌باشد. و به منظور آگاهی بیشتر خریدار، کارشناسان این مجموعه مشاوره رایگان ارائه می‌دهند.

بیشتر بدانید از : حکاکی لیزری 

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

انواع دستگاه حک فلز

تجهیزات مورد استفاده در صنعت حکاکی بر اساس فاکتورهای مختلفی قابل تقسیم‌بندی هستند. به عنوان مثال می‌توان این گروه از دستگاه‌ها را در حالت کلی و بر اساس نوع نصب آنها بر روی سطح در گروه‌های ثابت و پرتابل دسته‌بندی کرد.

در دسته‌بندی دیگر می‌توان با توجه به نحوه عملکرد هر یک از دستگاه‌ها آنها را در گروه‌های مختلفی مانند لیزری، CNC و ضربه‌ای قرار داد. هر یک از این گروه‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند، و کیفیت خروجی کار آنها کاملا با هم متفاوت است.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

با کیفیت ترین دستگاه حکاکی روی فلز

دستگاه مارک زنی روی فلز کاربرد بسیار گسترده‌ای در بخش‌های صنعتی و نیمه صنعتی و حتی تبلیغات و ساخت وسایل تزئینی دارد. با توجه به کاربرد بسیار زیاد این گروه از تجهیزات و کیفیت بالا در خروجی آنها، تنوع زیادی در دستگاه‌های حکاکی روی فلز به چشم می‌خورد.

هر یک از این دستگاه‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند، و در شرایط مختلف می‌توان آنها را مورد استفاده قرار داد. در این مطلب، حک گستر؛ تولید کننده دستگاه حکاکی روی فلز، کیفیت دستگاه‌های مختلف را با هم مقایسه نموده و راهنمای جامعی برای خرید دستگاه مارک زنی ارائه خواهد داد.

 

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

دستگاه مارک زنی ثابت

همان‌طور که از نام این گروه از دستگاه‌های حکاکی مشخص است. برای استفاده از آنها باید بر روی میز، پایه و یا زمین ثابت شوند، تا کارایی مناسبی پیدا کنند. دستگاه مارک زنی روی فلز ثابت در اغلب مواقع وزن زیادی داشته و امکان جابه‌جایی آنها به سادگی امکان‌پذیر نمی‌باشد. دستگاه حکاکی لیزری، ضربه ای و CNC همگی در نوع ثابت تولید و در دسترس می‌باشند.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

دستگاه مارک زنی پرتابل

دستگاه حکاکی پرتابل امکان جا به جایی و حمل و انتقال به محیط‌های مختلف را داشته و وزن سبک‌تری نسبت به نوع ثابت دارند. دستگاه‌های لیزری و ضربه‌ای علاوه بر نوع ثابت، در نوع پرتابل نیز تولید شده‌اند. و مساله بسیار مهم این است که، در ساختار این تجهیزات کمپرسور هوا و همچنین سیستم‌های کامپیوتری وجود ندارد.

دستگاه مارک زنی فلز دارای قابلیت اتصال به پایه الکترومغناطیس هستند، و این قابلیت باعث می‌شود. تا شرایط برای حکاکی روی سطوح فلزی مختلف مانند تیرآهن‌ها نیز براحتی و با هزینه کم انجام شود.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

انواع دستگاه های حک فلز – مارک زنی

را می‌توان با توجه به مکانیسم به کار رفته در آنها و شیوه حکاکی این تجهیزات در سه گروه کلی تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

دستگاه مارک زنی روی فلز لیزری

همان‌طور که از نام دستگاه مشخص است، حکاکی و ایجاد طرح بر روی فلزات مختلف در این دستگاه با کمک اشعه انجام می‌شود. دستگاه حکاکی لیزری در دو نوع فایبر و CO2 در دسترس می‌باشد. که برای فلزات از نوع فایبر می‌توان استفاده نمود، با توجه به اینکه تمام عملیات صورت گرفته توسط این دستگاه با کمک اشعه و نور می‌باشد. در نتیجه سر و صدای آن در کمترین حد بوده و کیفیت خروجی کار آن نیز در حد مطلوبی قرار دارد.

از دستگاه‌مارک زنی لیزری می‌توان برای حکاکی روی انواع سطوح از قبیل فولاد، فلزات، سنگ، پلاستیک، چوب، سرامیک و غیره استفاده نمایید. البته توجه داشته باشید، که برای خرید دستگاه مارک زنی روی فلز مانند فولاد، برنج، تیتانیوم و استیل باید نوع لیزری فایبر را انتخاب کنید.

علاوه بر سرعت و کیفیت بالا، لازم است بدایند که قیمت دستگاه حک فلز لیزری کمی گران‌تر از نوع ضربه‌ای می‌باشد. و تعمیر و نگهداری این دستگاه مارک زنی روی فلز نیاز به تخصص و تجربه دارد.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه حک فلز

دستگاه مارک زنی ضربه ای

دستگاه حکاکی ضربه ای  به نوع دیگری از تجهیزات حکاکی روی فلزات گفته می‌شود. که در اجزای آن سوزن تنگستن کارباید وجود دارد، این سوزن مقاومت بسیار بالایی داشته بر اساس عملکرد دستگاه، ضربات محکم و مداوم به سطح فلزی مورد نظر وارد می‌کند. این تجهیزات را می‌توان با توجه به نیروی محرکه دستگاه مارک زنی ضربه ای به دو گروه پنوماتیک یا بادی و مگنتیک تقسیم بندی کرد.

خروجی کار در هر دو گروه کیفیت مطلوبی داشته و می‌توان از آن برای حکاکی روی فلزات با سختی متفاوت مانند آلومینیوم، استیل، آهن و غیره استفاده کرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های دستگاه مارک زنی روی فلز ضربه ای می‌توان به سرعت بالا، کیفیت مناسب و قیمت ارزان و هزینه نگهداری و تعمیر اندک آنها اشاره نمود.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه مارک زنی روی فلز

دستگاه مارک زنی CNC

یکی از پیشرفته‌ترین و کاربردی‌ترین دستگاه های حکاکی فلزات در صنعت دستگاه مارک زنی CNC می‌باشند. دستگاه حکاکی CNC از یک سیستم کامپیوتری قابل برنامه‌ریزی تشکیل شده است، که طرح مورد نظر به صورت برنامه به آن داده می‌شود. در نهایت طرح با کمک نیروی مکانیکی بر روی فلزات مورد نظر و با دقت بسیار بالا ایجاد می گردد. در میان انواع دستگاه حک فلز، دستگاه‌های CNC گران‌ترین گزینه می‌باشند. که کیفیت کار آنها در حد مطلوبی قرار داشته، و بیشتر برای بخش‌های صنعتی بزرگ استفاده می گردد.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

دستگاه مارک زنی روی فلز

با توجه به تنوع در دستگاه های مارک زنی روی فلزات که به سه مورد از آنها اشاره شد، لازم است در انتخاب و خرید آنها به چند موضوع مهم توجه شود که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

  • دستگاه مارک زنی روی فلز در دو گروه ثابت و پرتابل طراحی و تولید می‌شوند. در نتیجه، اگر قصد دارید دستگاه مارک زنی در محیط‌های مختلف استفاده شود، بهتر است از نوع پرتابل آنها استفاده کنید. انرژی مورد نیاز برای این دستگاه‌ها از موتور برق و باد تامین می‌گردد.
  • قدرت دستگاه مارک زنی مورد نظر در برابر سختی سطوح فلزی را قبل از خرید بررسی نمایید. با خرید انواع دستگاه حک فلز از برندهای شناخته شده کیفیت آنها تضمین شده بوده و می‌توان با تیراژ بالا در مدت زمان کم طرح و مارک مورد نظر را روی قطعات مختلف ایجاد نمود.
  • به خدمات پس از فروش و گارانتی این تجهیزات در زمان خرید توجه داشته باشید.

برای اطلاع از قیمت دستگاه حکاکی کلیک کنید.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه حک روی فلز

نکاتی که به هنگام استفاده از دستگاه حکاکی روی فلز باید به آن توجه کرد

دستگاه مارک زنی روی فلز دستگاهی است، که می‌تواند عملیات حکاکی را بر روی فلزات مختلف انجام دهد. و عمق مناسبی را متناسب با سختی فلز ایجاد نماید، مسئله‌ای که باید با دقت آن را مورد نظر قرار داد. این است که، هر نوع فلزی نیاز به روش خاصی برای حکاکی روی فلز و یا مارک زنی دارد. در واقع می‌بایست از روش مناسب حکاکی و یا مارک زنی فلز استفاده شود که متناسب با کار و قطعه تولیدی شما باشد.

به عنوان مثال اگر قرار باشد عملیات حکاکی را بر روی فلز مس انجام دهید، نباید از دستگاه حکاکی لیزری استفاده کنید. چرا که دستگاه حکاکی لیزری با وجود حکاکی بسیار زیبا و دقیقی که انجام می‌دهد. و رنگ متفاوت با قطعه را ایجاد می‌نماید، ولی به منظور انجام عمل حکاکی بر روی فلز مس مناسب نیست. در واقع دستگاه حکاکی لیزری فاقد توان انجام عمل حکاکی بر روی فلز مس است.

از طرف دیگر اگر قصد انجام عمل حکاکی بر روی شاسی و سیلندر خودرو را داشته باشید، می‌بایستی از حکاکی ضربه‌ای خراشی استفاده کنید. و استفاده از روش‌های دیگر حکاکی بر روی فلز برای انجام این کارها مناسب نخواهد بود.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

طراحی، ساخت و تولید دستگاه حکاکی روی فلز(مارک زنی)

طراحی انجام شده توسط دستگاه لیزر فایبر، در سه مدل مختلف مشکی، سفید و عمیق موجود است. حالا شاید از خودتان بپرسید مفهوم هر کدام این طراحی‌ها چیست. طراحی سیاه یعنی مولکول‌های سطحی فلز باید اکسید شوند. طراحی سفید به این معناست، که یک لایه بسیار نازک از فلز مورد نظر باید برداشته شود؛ با این کار رنگ پایه پدیدار خواهد شد.

برای طراحی این دستگاه‌ها می‌توان از سیستم‌های مختلفی بهره برد. یکی از این سیستم‌ها الکتروشیمی است. یعنی دستگاه مارک زنی روی فلز، برای حکاکی بر روی انواع قطعات، از رسانای جریان الکتریسیته بهره می‌برد.

گروه صنعتی حک گستر با بهره‌مندی از دانش و تخصص مهندسین با تجربه یکی از بهترین تیم‌ها در طراحی، تولید و ساخت دستگاه حکاکی روی فلز می‌باشد، که موفق به اخذ گواهینامه ایزو 9001 و CE اروپا شده است.

مجموعه محصولات این گروه شامل دستگاه حکاکی لیزری، ضربه ای و CNC می‌باشد، که در ابعاد و اندازه‌های مختلف با قابلیت‌های متنوع طراحی و تولید شده‌اند. برای ارتباط با گروه صنعتی حک گستر و استعلام قیمت دستگاه حکاکی روی فلز و خرید تجهیزات می‌توانید تماس بگیرید.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

خرید انواع دستگاه مارک زنی

اگر به دنبال خرید دستگاه مارک زنی فلز هستید، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما قرار می‌گیرند. شما باید به دنبال برترین انتخاب‌ها باشید، از بهترین فروشگاه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند. می‌توانیم حک گستر را نام ببریم. محصولات این مجموعه دارای بالاترین سطح از کیفیت هستند، علاوه بر آن می‌توانید شاهد قیمت مناسب نیز باشید.

اگر در صنایع مختلف مشغول به کار هستید، می‌توانید برای خرید این دستگاه اقدام کنید. لازم به ذکر است که، بر روی انواع فلزات با این دستگاه می‌توانید حکاکی کنید. پرکاربردترین این فلزات شامل فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، استیل، برنج و تیتانیوم هستند. شما با خرید این دستگاه می‌توانید به درج انواع بارکدها، شماره‌های سریال، متن و آرم‌های خودتان بپردازید.

دستگاه مارک زنی
دستگاه مارک زنی

تفاوت دستگاه حکاکی روی فلز با مارک زنی فلز

نمی‌توانیم تفاوت دقیق بین دستگاه حکاکی روی فلز با دستگاه مارک زنی فلز عنوان کنیم. در واقع می‌توان گفت که دستگاه مارک زنی روی فلز یک نوع دستگاه حکاکی به شمار می‌رود. که به منظور زدن مارک تولید کنندگان بر روی محصولات تولید شده توسط آنها به کار می‌رود. به بیان ‌دیگر، دستگاه مارک زنی، کاربرد محدودی دارد. ولی دستگاه حکاکی روی فلز، کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد .

دستگاه مارک زنی روی فلز و غیر فلز

مارک زنی فلز وقتی ایجاد می‌شود، که شرکت یا کارخانه‌ای به دنبال برند‌سازی باشد. در واقع وقتی یک تولید کننده به منظور معرفی برند خود قصد دارد، کار تاثیر گذاری انجام دهد. بر روی محصولات خود، عمل مارک زنی فلز و یا غیر فلز را انجام می‌دهد. در تمام کشورهای دنیا، عمل مارک زنی، عمل بسیار رایجی برای تولیدکنندگان محصولات مختلف به شمار می‌آید.

بنابراین اولین فایده مارک زنی تبلیغ محصول است، اما مارک زنی، فایده بسیار مهم دیگری هم دارد. و آن هم جلوگیری از کپی‌برداری و همچنین جعل محصولی است، که توسط یک تولید کننده تولید گردیده. طبیعتاً تقلب و جعل و کپی‌برداری از روی یک محصولی که مارک‌زنی بر روی آن صورت پذیرفته است، بسیار مشکل ‌تر از جعل و تقلب و کپی‌برداری از روی یک محصول بدون نام و نشان است.

سوالات متداول

دستگاه حکاکی روی فلز چیست ؟

سختی سطوح فلزی باعث می‌شود، تا کنده کاری و حکاکی بر روی آنها به سختی صورت گیرد. و با نیروی دست این کار زمان بوده، و کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. به همین خاطر، تولید انواع دستگاه حک فلز توسط فعالان این حوزه دراین شرکت تولید کننده صورت گرفته است. و در حال حاضر برای نمایش دادن طرح و لوگو، متن و هر نوع کنده‌کاری و حکاکی از این تجهیزات استفاده می‌شود.

دستگاه حکاکی ثابت به چه صورت است ؟

دستگاه حکاکی فلز ثابت در اغلب مواقع وزن زیادی داشته و امکان جا به جایی آنها به سادگی امکان‌پذیر نمی‌باشد. دستگاه حکاکی لیزری، ضربه ای و CNC همگی در نوع ثابت تولید و در دسترس می‌باشند.

دستگاه حکاکی را از کجا می‌توان تهیه کرد ؟

مجموعه صنعتی حک گستر با بهره‌مندی از دانش و تخصص مهندسین با تجربه یکی از بهترین تیم‌های طراحی، تولید و ساخت انواع دستگاه حک فلز می‌باشد. که موفق به اخذ گواهینامه ایزو 9001 و CE اروپا گردیده است. مجموعه محصولات این گروه صنعتی شامل دستگاه حکاکی لیزری، ضربه ای و CNC می‌باشد. که دستگاه مارک زنی روی فلز را در ابعاد و اندازه‌های مختلف با توانایی‌های متنوع طراحی و تولید کرده است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!