انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

 دستگاه مارک زنی فلز یکی از انواع دستگاه‌های پرکاربرد در صنایع گوناگون می‌باشد، که توانسته در مدل‌های مختلفی تولید و در اختیار صنایع مختلف قرار  داشته باشد. هر یک از این دستگاه‌ها مشخصات خاص خودشان را دارند. موارد مختلفی وجود دارد، که درباره انواع دستگاه مارک زنی اهمیت دارند. از جمله این موارد می‌توانیم به مشخصات و قطعات به کار گرفته شده در این آنها، اشاره کنیم. همچنین قیمت این دستگاه‌ها نیز بسیار اهمیت داشته و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در ادامه مطلب به بررسی گسترده‌تری از این موضوع خواهیم پرداخت، تا انتها همراه ما باشید.

فهرست مطالب

دستگاه حکاکی روی فلز چیست؟

سختی سطوح فلزی باعث می‌شود، تا سایش و کنده‌کاری بر روی آنها به سختی صورت گیرد. و با نیروی دست این کار نه تنها زمان‌بر می‌باشد، بلکه کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. به همین خاطر، تولید دستگاه حکاکی روی فلز توسط فعالان این حوزه صورت گرفته است. و در حال حاضر برای نمایش دادن طرح و لوگو، متن و هر نوع کنده‌کاری و حکاکی از این تجهیزات استفاده می‌شود.

دستگاه حک فلز به مجموعه‌ای از تجهیزات گفته می‌شود، که با نیروهای مختلف از قبیل باد، انرژی الکتریکی، الکترومغناطیسی و مکانیکی روی سطح فلزات طرح‌های از پیش تعریف شده را ایجاد می‌کند. همان طور که گفته شد، دستگاه حکاکی فلزات از جمله تجهیزات بسیار پرکاربرد در صنعت می‌باشند. که به منظور حک و کنده‌کاری لوگو، بارکد و مارک و مشخصات قطعات و حتی ایجاد طرح‌های منحصر به فرد بر روی سطوح مقاوم فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این دستگاه‌ها بر اساس نحوه عملکرد در گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. و کیفیت و ظرافت و همچنین سرعت کنده‌کاری در هر گروه متفاوت می‌باشد. حک گستر؛ ارائه دهنده انواع دستگاه‌های حکاکی روی فلزات در ادامه چند نکته مهم را درباره این تجهیزات معرفی خواهد نمود.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

 

تاریخچه دستگاه حکاکی روی فلز

استفاده از حکاکی روی فلز یک روش چاپ ماشینی و دستی می‌باشد. از روش حک فلز به منظور انجام حکاکی حرف‌ها و کلمات و عکس‌ها بهره گرفته می‌شود. در صورتی که بخواهیم تاریخچه حکاکی روی فلز را بررسی کنیم. باید بگوییم، که سابقه این روش به صنعت حکاکی بر روی اسلحه و حکاکی بر روی زینت‌آلات که در قرون وسطی صورت می‌پذیرفت، برمی گردد. در کشور آلمان، حکاکی بر روی فلز مس، سابقه بسیار زیادی دارد، و حتی می‌توان ادعا کرد. که قدیمی‌ترین حکاکی صورت گرفته بر روی فلز، مربوط به همین کشور آلمان و حکاکی بر روی فلز مس در سال 1446 میلادی می‌باشد.

در کل، عمل حکاکی روی فلزات یک هنر غربی به شمار می‌آید، و از کشورهای غربی به کل دنیا صادر شده است. در کشورهای اروپایی، هنرمندان بسیار مطرحی مانند فرانسیسکو گویا و رامبراند وجود داشته‌اند. که توانستند آثار هنری بسیار فاخر و ارزشمندی را توسط همین حکاکی روی فلزات به وجود بیاورند. آثاری که امروزه هم علاقه‌مندان فراوانی دارد، و در موزه‌ها نگهداری می‌شود.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

مشخصات و قطعات دستگاه مارک زنی فلز

دستگاه‌ مارک زنی روی فلز با استفاده از قطعات مختلفی ساخته و پرداخته شده‌اند. به طور کلی برای اینکه این دستگاه‌ها کار خود را شروع کنند، به برخی لوازم نیاز دارند. از این لوازم می‌توانیم به ابزار حکاکی، کلید فرمان حکاکی و کابل یو اس بی اشاره کنیم.

ابزارهای حکاکی می‌توانند در ضخامت و سایزهای مختلفی تولید شوند. رایج‌ترین آنها در ضخامت 3 و 4 میلی‌متری موجود هستند. همچنین دستگاه مارک زنی روی فلز با توجه به مدلی که دارد، مشخصات گوناگونی را به خود اختصاص داده است. از مهم‌ترین مشخصات می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

  • هزینه نگهداری دستگاه مارک زنی بسیار پایین بوده و می‌توانیم آن را معادل به صفر در نظر بگیریم.
  • دستگاه‌ مارک زنی از لحاظ ابعادی و مکانیکی به گونه‌ای طراحی می‌شود، که اجازه هیچگونه وارد شدن آسیب به قطعات را نخواهند داد.
  • می‌توان بر روی انواع قطعات با سختی بسیار بالا، حکاکی را انجام داد.
  • دستگاه مارک زنی روی فلز دارای مصرف انرژی بسیار پایین است.
  • اگر آن را از لحاظ حجمی مقایسه کنیم، باید بگوییم که فضای بسیار کمی را می تواند اشغال کند.
  • با استفاده از برق تک فاز می توان این دستگاه مارک زنی را به راه انداخت.
  • هیچگونه محدودیتی در مارک زنی بر روی قطعات وجود نخواهد داشت. همچنین استفاده از انواع اشکال هندسی نیز جایز است.

گزینه‌های ذکر شده تنها بخشی از مشخصات انواع دستگاه مارک زنی به شمار می‌روند که می‌توانید از دستگاه مارک زنی روی فلز شاهد باشید.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

مزایا و معایب دستگاه حکاکی فلزات

از مهم‌ترین مزایای انواع دستگاه‌ حک فلز که باعث شده‌ است، تا این اندازه در صنعت با استقبال مواجه شوند. می توان به سرعت و همچنین دقت بسیار بالا در کنده‌کاری اشاره نمود. همچنین لازم به ذکر است که، در صورت انتخاب دستگاه مارک زنی بدون کیفیت، ممکن است سر و صدای آنها در حین کار کمی آزاردهنده بوده و پس از مدت زمان کوتاه دچار نقص و خرابی شوند. به منظور جلوگیری از این شرایط پیشنهاد می‌کنیم، این تجهیزات را از مراکز معتبر و برندهای شناخته شده خریداری نمایید. حک گستر از جمله تیم‌های شناخته شده در حوزه تولید و ارائه انواع دستگاه حک فلز می‌باشد. و به منظور آگاهی بیشتر خریدار، کارشناسان این مجموعه مشاوره رایگان ارائه می‌دهند.

بیشتر بدانید از : حکاکی لیزری 

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

انواع دستگاه حک فلز

تجهیزات مورد استفاده در صنعت حکاکی بر اساس فاکتورهای مختلفی قابل تقسیم‌بندی هستند. به عنوان مثال می‌توان این گروه از دستگاه‌ها را در حالت کلی و بر اساس نوع نصب آنها بر روی سطح در گروه‌های ثابت و پرتابل دسته‌بندی کرد.

در دسته‌بندی دیگر می‌توان با توجه به نحوه عملکرد هر یک از دستگاه‌ها آنها را در گروه‌های مختلفی مانند لیزری، CNC و ضربه‌ای قرار داد. هر یک از این گروه‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند، و کیفیت خروجی کار آنها کاملا با هم متفاوت است.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

با کیفیت ترین دستگاه حکاکی روی فلز

دستگاه مارک زنی روی فلز کاربرد بسیار گسترده‌ای در بخش‌های صنعتی و نیمه صنعتی و حتی تبلیغات و ساخت وسایل تزئینی دارد. با توجه به کاربرد بسیار زیاد این گروه از تجهیزات و کیفیت بالا در خروجی آنها، تنوع زیادی در دستگاه‌های حکاکی روی فلز به چشم می‌خورد.

هر یک از این دستگاه‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند، و در شرایط مختلف می‌توان آنها را مورد استفاده قرار داد. در این مطلب، حک گستر؛ تولید کننده دستگاه حکاکی روی فلز، کیفیت دستگاه‌های مختلف را با هم مقایسه نموده و راهنمای جامعی برای خرید دستگاه مارک زنی ارائه خواهد داد.

 

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

دستگاه مارک زنی ثابت

همان‌طور که از نام این گروه از دستگاه‌های حکاکی مشخص است. برای استفاده از آنها باید بر روی میز، پایه و یا زمین ثابت شوند، تا کارایی مناسبی پیدا کنند. دستگاه مارک زنی روی فلز ثابت در اغلب مواقع وزن زیادی داشته و امکان جابه‌جایی آنها به سادگی امکان‌پذیر نمی‌باشد. دستگاه حکاکی لیزری، ضربه ای و CNC همگی در نوع ثابت تولید و در دسترس می‌باشند.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

دستگاه مارک زنی پرتابل

دستگاه حکاکی پرتابل امکان جا به جایی و حمل و انتقال به محیط‌های مختلف را داشته و وزن سبک‌تری نسبت به نوع ثابت دارند. دستگاه‌های لیزری و ضربه‌ای علاوه بر نوع ثابت، در نوع پرتابل نیز تولید شده‌اند. و مساله بسیار مهم این است که، در ساختار این تجهیزات کمپرسور هوا و همچنین سیستم‌های کامپیوتری وجود ندارد.

دستگاه مارک زنی فلز دارای قابلیت اتصال به پایه الکترومغناطیس هستند، و این قابلیت باعث می‌شود. تا شرایط برای حکاکی روی سطوح فلزی مختلف مانند تیرآهن‌ها نیز براحتی و با هزینه کم انجام شود.

انواع دستگاه حک فلز (مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

انواع دستگاه های حک فلز – مارک زنی

را می‌توان با توجه به مکانیسم به کار رفته در آنها و شیوه حکاکی این تجهیزات در سه گروه کلی تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

دستگاه مارک زنی روی فلز لیزری

همان‌طور که از نام دستگاه مشخص است، حکاکی و ایجاد طرح بر روی فلزات مختلف در این دستگاه با کمک اشعه انجام می‌شود. دستگاه حکاکی لیزری در دو نوع فایبر و CO2 در دسترس می‌باشد. که برای فلزات از نوع فایبر می‌توان استفاده نمود، با توجه به اینکه تمام عملیات صورت گرفته توسط این دستگاه با کمک اشعه و نور می‌باشد. در نتیجه سر و صدای آن در کمترین حد بوده و کیفیت خروجی کار آن نیز در حد مطلوبی قرار دارد.

از دستگاه‌مارک زنی لیزری می‌توان برای حکاکی روی انواع سطوح از قبیل فولاد، فلزات، سنگ، پلاستیک، چوب، سرامیک و غیره استفاده نمایید. البته توجه داشته باشید، که برای خرید دستگاه مارک زنی روی فلز مانند فولاد، برنج، تیتانیوم و استیل باید نوع لیزری فایبر را انتخاب کنید.

علاوه بر سرعت و کیفیت بالا، لازم است بدایند که قیمت دستگاه حک فلز لیزری کمی گران‌تر از نوع ضربه‌ای می‌باشد. و تعمیر و نگهداری این دستگاه مارک زنی روی فلز نیاز به تخصص و تجربه دارد.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه حک فلز

دستگاه مارک زنی ضربه ای

دستگاه حکاکی ضربه ای  به نوع دیگری از تجهیزات حکاکی روی فلزات گفته می‌شود. که در اجزای آن سوزن تنگستن کارباید وجود دارد، این سوزن مقاومت بسیار بالایی داشته بر اساس عملکرد دستگاه، ضربات محکم و مداوم به سطح فلزی مورد نظر وارد می‌کند. این تجهیزات را می‌توان با توجه به نیروی محرکه دستگاه مارک زنی ضربه ای به دو گروه پنوماتیک یا بادی و مگنتیک تقسیم بندی کرد.

خروجی کار در هر دو گروه کیفیت مطلوبی داشته و می‌توان از آن برای حکاکی روی فلزات با سختی متفاوت مانند آلومینیوم، استیل، آهن و غیره استفاده کرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های دستگاه مارک زنی روی فلز ضربه ای می‌توان به سرعت بالا، کیفیت مناسب و قیمت ارزان و هزینه نگهداری و تعمیر اندک آنها اشاره نمود.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه مارک زنی روی فلز

دستگاه مارک زنی CNC

یکی از پیشرفته‌ترین و کاربردی‌ترین دستگاه های حکاکی فلزات در صنعت دستگاه مارک زنی CNC می‌باشند. دستگاه حکاکی CNC از یک سیستم کامپیوتری قابل برنامه‌ریزی تشکیل شده است، که طرح مورد نظر به صورت برنامه به آن داده می‌شود. در نهایت طرح با کمک نیروی مکانیکی بر روی فلزات مورد نظر و با دقت بسیار بالا ایجاد می گردد. در میان انواع دستگاه حک فلز، دستگاه‌های CNC گران‌ترین گزینه می‌باشند. که کیفیت کار آنها در حد مطلوبی قرار داشته، و بیشتر برای بخش‌های صنعتی بزرگ استفاده می گردد.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

دستگاه مارک زنی روی فلز

با توجه به تنوع در دستگاه های مارک زنی روی فلزات که به سه مورد از آنها اشاره شد، لازم است در انتخاب و خرید آنها به چند موضوع مهم توجه شود که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

  • دستگاه مارک زنی روی فلز در دو گروه ثابت و پرتابل طراحی و تولید می‌شوند. در نتیجه، اگر قصد دارید دستگاه مارک زنی در محیط‌های مختلف استفاده شود، بهتر است از نوع پرتابل آنها استفاده کنید. انرژی مورد نیاز برای این دستگاه‌ها از موتور برق و باد تامین می‌گردد.
  • قدرت دستگاه مارک زنی مورد نظر در برابر سختی سطوح فلزی را قبل از خرید بررسی نمایید. با خرید انواع دستگاه حک فلز از برندهای شناخته شده کیفیت آنها تضمین شده بوده و می‌توان با تیراژ بالا در مدت زمان کم طرح و مارک مورد نظر را روی قطعات مختلف ایجاد نمود.
  • به خدمات پس از فروش و گارانتی این تجهیزات در زمان خرید توجه داشته باشید.

برای اطلاع از قیمت دستگاه حکاکی کلیک کنید.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه حک روی فلز

نکاتی که به هنگام استفاده از دستگاه حکاکی روی فلز باید به آن توجه کرد

دستگاه مارک زنی روی فلز دستگاهی است، که می‌تواند عملیات حکاکی را بر روی فلزات مختلف انجام دهد. و عمق مناسبی را متناسب با سختی فلز ایجاد نماید، مسئله‌ای که باید با دقت آن را مورد نظر قرار داد. این است که، هر نوع فلزی نیاز به روش خاصی برای حکاکی روی فلز و یا مارک زنی دارد. در واقع می‌بایست از روش مناسب حکاکی و یا مارک زنی فلز استفاده شود که متناسب با کار و قطعه تولیدی شما باشد.

به عنوان مثال اگر قرار باشد عملیات حکاکی را بر روی فلز مس انجام دهید، نباید از دستگاه حکاکی لیزری استفاده کنید. چرا که دستگاه حکاکی لیزری با وجود حکاکی بسیار زیبا و دقیقی که انجام می‌دهد. و رنگ متفاوت با قطعه را ایجاد می‌نماید، ولی به منظور انجام عمل حکاکی بر روی فلز مس مناسب نیست. در واقع دستگاه حکاکی لیزری فاقد توان انجام عمل حکاکی بر روی فلز مس است.

از طرف دیگر اگر قصد انجام عمل حکاکی بر روی شاسی و سیلندر خودرو را داشته باشید، می‌بایستی از حکاکی ضربه‌ای خراشی استفاده کنید. و استفاده از روش‌های دیگر حکاکی بر روی فلز برای انجام این کارها مناسب نخواهد بود.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

طراحی، ساخت و تولید دستگاه حکاکی روی فلز(مارک زنی)

طراحی انجام شده توسط دستگاه لیزر فایبر، در سه مدل مختلف مشکی، سفید و عمیق موجود است. حالا شاید از خودتان بپرسید مفهوم هر کدام این طراحی‌ها چیست. طراحی سیاه یعنی مولکول‌های سطحی فلز باید اکسید شوند. طراحی سفید به این معناست، که یک لایه بسیار نازک از فلز مورد نظر باید برداشته شود؛ با این کار رنگ پایه پدیدار خواهد شد.

برای طراحی این دستگاه‌ها می‌توان از سیستم‌های مختلفی بهره برد. یکی از این سیستم‌ها الکتروشیمی است. یعنی دستگاه مارک زنی روی فلز، برای حکاکی بر روی انواع قطعات، از رسانای جریان الکتریسیته بهره می‌برد.

گروه صنعتی حک گستر با بهره‌مندی از دانش و تخصص مهندسین با تجربه یکی از بهترین تیم‌ها در طراحی، تولید و ساخت دستگاه حکاکی روی فلز می‌باشد، که موفق به اخذ گواهینامه ایزو 9001 و CE اروپا شده است.

مجموعه محصولات این گروه شامل دستگاه حکاکی لیزری، ضربه ای و CNC می‌باشد، که در ابعاد و اندازه‌های مختلف با قابلیت‌های متنوع طراحی و تولید شده‌اند. برای ارتباط با گروه صنعتی حک گستر و استعلام قیمت دستگاه حکاکی روی فلز و خرید تجهیزات می‌توانید تماس بگیرید.

انواع دستگاه حک فلز(مارک زنی)
دستگاه مارک زنی

خرید انواع دستگاه مارک زنی

اگر به دنبال خرید دستگاه مارک زنی فلز هستید، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما قرار می‌گیرند. شما باید به دنبال برترین انتخاب‌ها باشید، از بهترین فروشگاه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند. می‌توانیم حک گستر را نام ببریم. محصولات این مجموعه دارای بالاترین سطح از کیفیت هستند، علاوه بر آن می‌توانید شاهد قیمت مناسب نیز باشید.

اگر در صنایع مختلف مشغول به کار هستید، می‌توانید برای خرید این دستگاه اقدام کنید. لازم به ذکر است که، بر روی انواع فلزات با این دستگاه می‌توانید حکاکی کنید. پرکاربردترین این فلزات شامل فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، استیل، برنج و تیتانیوم هستند. شما با خرید این دستگاه می‌توانید به درج انواع بارکدها، شماره‌های سریال، متن و آرم‌های خودتان بپردازید.

دستگاه مارک زنی
دستگاه مارک زنی

تفاوت دستگاه حکاکی روی فلز با مارک زنی فلز

نمی‌توانیم تفاوت دقیق بین دستگاه حکاکی روی فلز با دستگاه مارک زنی فلز عنوان کنیم. در واقع می‌توان گفت که دستگاه مارک زنی روی فلز یک نوع دستگاه حکاکی به شمار می‌رود. که به منظور زدن مارک تولید کنندگان بر روی محصولات تولید شده توسط آنها به کار می‌رود. به بیان ‌دیگر، دستگاه مارک زنی، کاربرد محدودی دارد. ولی دستگاه حکاکی روی فلز، کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد.

 

دستگاه مارک زنی
مارک زنی لیزری

 

دستگاه مارک زنی روی فلز و غیر فلز

مارک زنی فلز وقتی ایجاد می‌شود، که شرکت یا کارخانه‌ای به دنبال برند‌سازی باشد. در واقع وقتی یک تولید کننده به منظور معرفی برند خود قصد دارد، کار تاثیر گذاری انجام دهد. بر روی محصولات خود، عمل مارک زنی فلز و یا غیر فلز را انجام می‌دهد. در تمام کشورهای دنیا، عمل مارک زنی، عمل بسیار رایجی برای تولیدکنندگان محصولات مختلف به شمار می‌آید.

بنابراین اولین فایده مارک زنی تبلیغ محصول است، اما مارک زنی، فایده بسیار مهم دیگری هم دارد. و آن هم جلوگیری از کپی‌برداری و همچنین جعل محصولی است، که توسط یک تولید کننده تولید گردیده. طبیعتاً تقلب و جعل و کپی‌برداری از روی یک محصولی که مارک‌زنی بر روی آن صورت پذیرفته است، بسیار مشکل ‌تر از جعل و تقلب و کپی‌برداری از روی یک محصول بدون نام و نشان است.

 

دستگاه مارک زنی
مارک زنی

 

سیستم های لیزری مارک زنی و حکاکی

سیستم‌های لیزری مارک زنی و حکاکی روی فلزها استفاده می‌شوند. این سیستم‌ها از انرژی لیزر برای حکاکی الگوها، متن، یا طرح‌های مختلف بر روی سطوح فلزی استفاده می‌کنند. این روش معمولاً دقیق و بسیار با دوام است، و برای برندهایی که به دقت و کیفیت بالا نیاز دارند. بسیار مناسب خواهد بود، که این موضوع  بستگی به نوع و قدرت لیزر، نوع فلز و نوع مارک‌گذاری دارد.

 

دستگاه مارک زنی
دستگاه مارک زنی لیزری

 

ابزارآلات مارک زنی در دستگاههای حکاکی


ابزارآلات مارک زنی برای دستگاه‌های حکاکی روی فلز می‌توانند شامل انواع مختلفی باشند، از جمله:

1. ابزارهای دوبعدی (2D): این ابزارها معمولاً شامل برنامه‌های کامپیوتری هستند، که با استفاده از مدارهای کنترلی، الگوریتم‌ها و ابزارهای نرم‌افزاری، متن یا الگوهای دلخواه را روی سطح فلز می‌نویسند یا حکاکی می‌کنند.

2. ابزارهای سه‌بعدی (3D): این ابزارها می‌توانند سه‌بعدی باشند، و برای حکاکی یا حکاکی عمیق‌تر روی سطوح فلزی استفاده می‌شوند. که معمولاً برای ایجاد طرح‌های پیچیده‌تر یا سه‌بعدی بر روی دستگاه حکاکی و مارک زنی بکار گرفته میشود.

3. ابزارهای لیزری: ابزارهای حکاکی لیزری همچنین می‌توانند، برای مارک زدن روی فلزها استفاده شوند. این ابزارها از پرتوهای لیزر برای حکاکی دقیق و دوامی بر روی سطح فلز استفاده می‌کنند. هر کدام از این ابزارها و تجهیزات مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارند، و انتخاب بهترین گزینه بستگی به نیازها و پیشرفت‌های فناوری در زمینه حکاکی و مارک زنی است.

 

دستگاه مارک زنی
مارک زنی سوزنی

 

مارک زنی روی لوله های پلی اتیلن

برای مارک زنی روی لوله‌های پلی‌اتیلن، معمولاً از دستگاه‌های حکاکی با تکنولوژی‌های مختلف استفاده می‌شود، از جمله:

1. لیزر CO2: این دستگاه‌ها از پرتوهای لیزر CO2 برای مارک زدن روی سطح لوله‌های پلی‌اتیلن استفاده می‌کنند. آنها می‌توانند متن، شماره سریال، نشانه‌ها و غیره را روی سطح لوله مارک کنند.

2. دستگاه‌های نقشه‌برداری بر پایه لیزر: این دستگاه‌ها از لیزر برای برش و حکاکی روی سطح لوله‌های پلی‌اتیلن استفاده می‌کنند. آنها می‌توانند الگوها، نقشه‌ها و سایر الگوهای سه‌بعدی را روی سطح لوله مارک کنند.

3. دستگاه‌های حکاکی با برش CNC: این دستگاه‌ها از کنترل عددی رایانه‌ای (CNC) برای حکاکی و برش روی سطح لوله‌های پلی‌اتیلن استفاده می‌کنند. آنها می‌توانند الگوها، متن و طرح‌های مختلف را بر روی سطح لوله مارک کنند. هر یک از این دستگاه‌ها مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارند، و انتخاب بهترین گزینه بستگی به نیازها و اهداف مارک زنی شما دارد.

 

دستگاه مارک زنی
دستگاه مارک زنی فلزات

انواع دستگاه حکاکی مارک زدن روی فلزات

استفاده از دستگاه‌های حکاکی مارک زدن روی فلزات بسیار رایج است. این دستگاه‌ها از انواع مختلفی از تکنولوژی‌ها برای ایجاد نشانه‌ها، متن، طرح‌ها و الگوها بر روی سطح فلز استفاده می‌کنند. برخی از تکنولوژی‌های معمول شامل موارد زیر می‌شوند:

1. لیزر CO2: دستگاه‌های حکاکی لیزر CO2 برای مارک زدن روی فلزات مختلف از جمله فولاد، آلومینیوم، و مس استفاده می‌شوند. آنها دارای دقت بالا و قابلیت ایجاد مارک‌های دائمی بر روی سطح فلزی هستند.

2. حکاکی با برش CNC: دستگاه‌های CNC برای حکاکی و برش روی فلزات نیز استفاده می‌شوند. آنها می‌توانند الگوها، متن، و طرح‌های مختلف را با دقت بر روی سطح فلز حکاکی کنند.

3.حکاکی با برش لیزری فایبر این تکنولوژی از لیزر فایبر برای حکاکی و برش روی فلزات استفاده می‌کند. آنها دارای سرعت و دقت بالا هستند، و معمولاً برای مارک زدن روی فلزات صنعتی بکار گرفته می‌شوند. هر یک از این دستگاه‌ها و تکنولوژی‌ها مزایا و محدودیت‌های خود را دارند، و بسته به نوع فلز، نیازهای مارک‌زنی و بودجه مورد نظر، می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

دستگاه مارک زنی
مارک زنی غیرفلز

 

دستگاه مارک زنی سوزنی

مارک زنی سوزنی یک روش حکاکی مکانیکی اسپت، که از یک سوزن یا قلم حکاکی سریع و دقیق برای ایجاد نشانه‌ها و الگوها بر روی سطح فلز استفاده می‌کند. برای انجام مارک زنی سوزنی با دستگاه‌های حکاکی روی فلز، از یک سیستم مکانیکی با سرعت بالا و کنترل دقیق برای حرکت سوزن استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها معمولاً برای ایجاد مارک‌ها با دقت بالا و عمق متناسب با نیاز کاربر به کار گرفته می‌شوند. آنها می‌توانند متن، شماره‌های سریال، لوگوها و طرح‌های دیگر را بر روی سطح فلز مارک کنند. مزایای این روش شامل: دقت بالا، سرعت اجرا، و قابلیت ایجاد مارک‌های دائمی بر روی سطح فلز میباشد. با این حال، باید توجه داشت، که ممکن است برای ایجاد مارک‌های عمیق یا در سطوح فلزی سخت‌تر نیاز به تجهیزات و دستگاه‌های مناسب تری داشته باشید.

 

دستگاه مارک زنی
مارک زنی فایبر لیزری

 

قیمت دستگاه مارک زنی

قیمت دستگاه‌های مارک زنی ممکن است، بسیار متفاوت باشد. و بستگی به عوامل مختلفی از جمله: نوع دستگاه، تکنولوژی استفاده شده در آن ، اندازه و قدرت دستگاه، برند، و ویژگی‌های دیگر داشته باشد. دستگاه‌های کوچکتر که برای کاربردهای خانگی یا مصرف شخصی طراحی شده‌اند، معمولاً ارزان‌تر هستند. در حالی که دستگاه‌های صنعتی با قدرت بیشتر و ویژگی‌های پیشرفته ممکن است هزینه‌های بیشتری داشته باشند. به طور کلی، قیمت دستگاه‌های مارک زنی می‌تواند از چند صد دلار برای دستگاه‌های کوچک و خانگی شروع شود و به چندین هزار دلار یا حتی بیشتر برای دستگاه‌های صنعتی و پیشرفته ادامه یابد.

قیمت دستگاه‌های مارک زنی بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله نوع دستگاه، تکنولوژی آن، اندازه و قدرت دستگاه، سرعت و برند، و ویژگی‌های دیگر.

 

مارک زنی
دستگاه مارک زنی

 

ارزانترین دستگاه مارک زنی

برای پیدا کردن ارزانترین دستگاه مارک زنی، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

1. دستگاه‌های دست دوم: دستگاه‌هایی دست دومی که خریداری می‌شوند، معمولاً ارزان‌تر از دستگاه‌های جدید هستند. اما به مواردی مانند وضعیت و عمر استفاده شده، وضعیت فنی و عملکرد دستگاه توجه کنید.

2. محصولات با برندهای ارزان‌تر: برخی از برندها ممکن است دستگاه‌های مارک زنی با قیمت مناسب‌تری عرضه کنند. در این صورت، می‌توانید به دنبال دستگاه‌های این برندها بگردید.

3. دستگاه‌های مورد استفاده در خطوط تولید کوچک: برخی از دستگاه‌های مارک زنی مخصوص استفاده در خطوط تولید کوچک و کارگاه‌های کوچکتر هستند، که ممکن است ارزان‌تر باشند.

4. جستجوی تخفیفات و پیشنهادات ویژه: در برخی از فروشگاه‌ها و وب‌سایت‌ها، ممکن است تخفیفات و پیشنهادات ویژه برای دستگاه‌های مارک زنی وجود داشته باشد. که می‌توانید از آنها بهره‌مند شوید، با این وجود، حتماً بهتر است قبل از خرید، مقایسه قیمت‌ها و ویژگی‌های مختلف دستگاه‌ها را انجام داده و از نظرات و تجربیات دیگران نیز استفاده کنید، تا بهترین گزینه را برای خرید خود انتخاب کنید.

 

دستگاه مارک زنی فلزات
مارک زنی لیزری

 

مارک زنی لیزری

مارک زنی لیزری یک فرآیند مارک زنی است، که از پرتوهای لیزر برای ایجاد نشانه‌ها، متن، طرح‌ها و الگوها بر روی سطوح مختلف استفاده می‌کند. این فرآیند معمولاً با استفاده از دستگاه‌های مارک زنی لیزری انجام می‌شود. که با استفاده از نور لیزر، نقشه‌ها و الگوهای مورد نظر را بر روی سطوح مختلف ایجاد می‌کنند.

مارک زنی لیزری یک روش مدرن و موثر برای ایجاد نشانه‌ها، متن، طرح‌ها و الگوها بر روی سطوح مختلف است. این روش از پرتوهای لیزر برای حکاکی یا برش روی سطوح مختلف از جمله فلزات، چوب، پلاستیک، شیشه و سنگ استفاده می‌کند. برخی از ویژگی‌های مارک زنی لیزری شامل موارد زیر می‌شوند:

1. دقت بالا: دستگاه‌های مارک زنی لیزری دارای دقت بسیار بالایی هستند، که امکان حکاکی طرح‌ها و متن‌های بسیار دقیق را بر روی سطوح مختلف فراهم می‌کند.

2. سرعت: این دستگاه‌ها معمولاً دارای سرعت بالا هستند، که به شما امکان می‌دهد، به سرعت مارک زنی و حکاکی روی سطوح مختلف را انجام دهید.

3. انعطاف پذیری: مارک زنی لیزری از طریق نرم‌افزار کنترل می‌شود، که به شما این امکان را می‌دهد ،الگوها و طرح‌های مختلف را به آسانی تغییر و یا تنظیم کنید.

4. مارک‌گذاری دائمی: مارک‌های ایجاد شده توسط دستگاه‌های مارک زنی لیزری معمولاً دائمی و بدون فرسایش هستند، که مناسب برای برندها و محصولاتی است، که نیاز به مارک‌گذاری دائمی دارند. هزینه یک دستگاه مارک زنی لیزری متغیر بوده ، و بستگی به ویژگی‌ها، قدرت، دقت و برند دستگاه می‌تواند متفاوت باشد.

 

دستگاه مارک زنی غیر فلز
مارک زنی حرارتی

 

مارک زنی حرارتی

دستگاه حکاکی مارک زنی حرارتی یک ابزار کاربردی است، که از حرارت برای ایجاد مارک و نشانه بر روی سطوح مختلف استفاده می‌کند. این دستگاه‌ها عموماً شامل یک ماشین حرارتی، قالب‌های مارک زنی، و احتمالاً یک سیستم کنترل دما و فشار می‌شوند.

مراحل عملکرد این دستگاه‌های مارک زنی حرارتی به صورت زیر است:

1. آماده‌سازی سطح: ابتدا سطحی که می‌خواهید بر روی آن مارک زنی کنید، را آماده کرده، که می‌تواند شامل: یک قطعه پارچه، یک تیشرت، یک کیف، یا هر سطح دیگری باشد.

2. طراحی مارک: مارک یا نشانه مورد نظر را بر روی یک قالب حکاکی یا فیلم مارک زنی قرار می‌دهید.

3. اعمال حرارت: سپس با استفاده از دستگاه حکاکی مارک زنی حرارتی، قالب مارک زنی را بر روی سطح قرار می‌دهید، و حرارت و فشار را به مدت زمان مشخصی اعمال می‌کنید.

4. حذف قالب: بعد از اعمال حرارت و فشار، قالب مارک زنی را از سطح حذف می‌کنید، و مارک یا نشانه مورد نظر روی سطح باقی می‌ماند.

5. ثابت کردن مارک: برخی از موارد نیاز است، که مارک روی سطح ثابت شود، به عنوان مثال با استفاده از انواع مختلفی از روش‌های ثابت کردن مارک بر روی محل مورد نظر است. این دستگاه‌ها معمولاً برای مارک زنی بر روی موادی مانند پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی، وسایل دکوری، و موارد مشابه استفاده می‌شوند.پ

 

دستگاه مارک زنی غیر فلز
مارک زنی دستی

 

مارک زنی دستی

دستگاه مارک زنی دستی یک ابزار کوچک و قابل حمل است، که برای ایجاد مارک یا نشانه بر روی انواع مختلف سطوح استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها معمولاً دارای یک مکانیزم ساده برای اعمال فشار و حرکت دادن قلم یا سرنگ بر روی سطح مورد نظر هستند. معمولاً این دستگاه‌ها شامل یک قلم مارک زنی، یا یک سرنگ مارک زنی میباشند. که بر روی سطح قرار می‌گیرد، و با دستیابی به فشار مطلوب و حرکت دادن آن بر روی سطح، مارک یا نشانه مورد نظر را بر روی سطح ایجاد می‌کند.

از دستگاه‌های مارک زنی دستی برای مارک زدن بر روی مواد مختلفی مانند چرم، چوب، پلاستیک، کاغذ، فلز و غیره استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها به دلیل سادگی و قابل حمل بودن، برای استفاده در کارگاه‌های کوچک، آتلیه‌ها، و حتی برای استفاده خانگی بسیار مناسب هستند.

 

دستگاه مارک زنی
دستگاه مارک زنی لیزر فایبر

دستگاه لیزر فایبر مارک زنی

دستگاه لیزر فایبر مارک زنی یک ابزار پیشرفته است، که از پرتوهای لیزر فایبر برای ایجاد مارک و نشانه بر روی سطوح مختلف فلزی استفاده می‌کند. این دستگاه‌ها عموماً شامل یک لیزر فایبر با توان متنوع، سیستم کنترل کامپیوتری و یک سیستم تراشکاری یا حرکتی برای جابجایی پرتو لیزر بر روی سطح فلزی می‌شوند.

با استفاده از این دستگاه، می‌توانید الگوها، متن، طرح‌ها و نشانه‌های دلخواه خود را بر روی انواع مختلفی از فلزات اعم از فولاد، آلومینیوم، مس، تیتانیوم و غیره ایجاد کنید. برای مثال، در صنایع فلزی، این دستگاه‌ها برای مارک زنی بر روی قطعات، ابزارها، قطعات خودرو، لوازم خانگی و غیره استفاده می‌شوند. مزایای بکارگیری دستگاه لیزر فایبر مارک زنی شامل: دقت بالا، سرعت بالا، قابلیت ایجاد مارک‌های دائمی و مقاوم در برابر فرسایش، و امکان ایجاد مارک‌های بدون تماس مستقیم با سطح فلزی می‌باشد.

 

دستگاه مارک زنی
دستگاه مارک زن الکتروشیمیایی

 

مارک زنی الکترو شیمیایی

مارک زنی الکتروشیمیایی یک فرآیند مارک زنی است، که در آن از جریان الکتریکی برای ایجاد مارک و نشانه بر روی سطوح مختلف استفاده می‌شود. این فرآیند معمولاً با استفاده از یک الکترولیت و یک قطعه کاری (که می‌تواند یک قطعه فلزی یا غیرفلزی باشد) انجام می‌شود.

مراحل اصلی مارک زنی الکتروشیمیایی شامل موارد زیر است:

1. آماده‌سازی سطح: ابتدا سطحی که می‌خواهید مارک زنی کنید، را تمیز و آماده کرده و مراحل بعدی را شروع میکنید. این مرحله شامل: پاک کردن سطح از هرگونه روغن، آلودگی یا رسوبات است.

2. اعمال مارک زنی: سپس الکترولیت مورد نیاز را بر روی سطح قرار می‌دهید، و الکترود (کاتد) را به قطعه کاری متصل می‌کنید. سپس جریان الکتریکی از الکترود به سطح قطعه کاری انتقال میبابد، که باعث ایجاد مارک و نشانه مورد نظر می‌شود.

3. پایان فرآیند: پس از ایجاد مارک، سطح را با آب بشویید، تا الکترولیت را از بین ببرید و مارک را از وجود این مواد پاک کنید. در نهایت، سطح را خشک نمایید، این روش مارک زنی عموماً برای مواد فلزی و سطوح غیرفلزی نیز استفاده شود. این فرآیند معمولاً برای مارک زنی قطعات صنعتی، ابزارها، و تجهیزات استفاده می‌شود.

 

دستگاه مارک زنی
دستگاه مارک زنی بدون نیاز به کامپیوتر

 

دستگاه مارک زنی بدون نیاز به کامپیوتر

دستگاه مارک زنی بدون نیاز به کامپیوتر یک ابزار ساده و قابل استفاده است، که برای ایجاد مارک و نشانه بر روی سطوح مختلف بکار می‌رود. این دستگاه‌ها معمولاً شامل یک سیستم کنترل داخلی و یک صفحه نمایش است، که به شما امکان می‌دهد. الگوها، متن، طرح‌ها و نشانه‌های دلخواه خود را بر روی سطوح انتخابی ایجاد کنید.

عملکرد این دستگاه‌ها معمولاً به این صورت است:

1. انتخاب الگو یا متن: ابتدا با استفاده از صفحه نمایش دستگاه، الگو یا متن مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید. این الگوها ممکن است، از پیش تعریف شده باشند، یا به صورت دستی توسط شما وارد دستگاه شوند.

2. تنظیمات مارک زنی: سپس تنظیمات مارک زنی را انجام می‌دهید، مانند عمق حکاکی، سرعت و قدرت لیزر (اگر دستگاه لیزری باشد)، یا هر پارامتر دیگری که برای ایجاد مارک لازم است.

3. اعمال مارک: پس از تنظیمات، دستگاه شروع به ایجاد مارک می‌کند. این ممکن است توسط یک لیزر، سوزن، یا سایر ابزارهای حکاکی صورت بگیرد، بسته به نوع دستگاه.

4. پایان عملیات: بعد از اتمام عملیات مارک زنی، شما می‌توانید محصول را از دستگاه بردارید و مارک زنی را بر روی سطح مشاهده کنید. این دستگاه‌ها معمولاً برای استفاده در کارگاه‌های کوچک، آتلیه‌ها، و فروشگاه‌های محصولات دست ساز استفاده می‌شوند. و برای ایجاد مارک‌ها بر روی موادی مانند چرم، چوب، پلاستیک، و سایر مواد مناسب هستند.

 

دستگاه مارک زنی فلز
دستگاه مارک زنی روی فلزات

دستگاه مارک زنی روی فلزات

دستگاه‌ مارک‌زنی روی فلزات معمولاً از تکنولوژی لیزر یا CNC استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها قادرند بر روی سطح فلزات مختلف اطلاعاتی مانند شماره‌های سریال، لوگوها یا حتی طرح‌های دقیق را به‌صورت دائمی حکاکی یا مارک کنند. استفاده از این دستگاه‌ها برای صنایع مختلف از جمله صنایع خودروسازی، الکترونیک، و مکانیکی بسیار مفید است.

دستگاه‌ مارک‌زنی روی فلزات معمولاً از یکی از دو تکنولوژی لیزر یا CNC استفاده می‌کنند. برای مارک زنی روی فلز، دستگاه‌ مارک زنی فلزات بکار گرفته  می‌شوند. این دستگاه‌ها معمولاً از تکنولوژی لیزر یا CNC استفاده می‌کنند، و به صورت خاص برای علامت‌گذاری دائمی و دقیق بر روی سطوح فلزی طراحی شده‌اند.

در بازار، دستگاه‌های مارک زنی روی فلزات در انواع مختلف و با قیمت‌های متفاوت موجود هستند. برخی از انواع دستگاه‌های مارک زنی روی فلزات عبارتند از:

1. لیزر فایبر: دستگاه‌های حکاکی لیزر فایبر برای مارک زدن روی فلزات از جمله فولاد، آلومینیوم، مس و طلا استفاده می‌شوند. آنها دارای قدرت و دقت بالا و قابلیت ایجاد مارک‌های دائمی هستند.

2. لیزر CO2:این دستگاه‌ها نیز برای مارک زدن روی فلزات استفاده می‌شوند، اما معمولاً برای فلزاتی مانند آلومینیوم و آلیاژهای آلومینیومی مناسب نیستند.

3. مارک زنی سوزنی:این دستگاه‌ها از یک سوزن سریع و دقیق برای ایجاد مارک‌ها و الگوها بر روی سطح فلز استفاده می‌کنند. آنها معمولاً برای مارک‌زنی بر روی فلزاتی با سطح مسطح یا کمی منحنی استفاده می‌شوند. هر یک از این دستگاه‌ها مزایا و محدودیت‌های خود را دارند، و انتخاب بهترین گزینه بستگی به نیازها و بودجه شما دارد. قبل از خرید، بهتر است با فروشندگان و تولید کنندگان مختلف مشورت کنید. و گزینه‌های مختلف را بررسی کرده تا بهترین دستگاه را برای نیازهای خود انتخاب کنید

1. دستگاه‌های لیزر: این دستگاه‌ها از پرتو لیزر برای حکاکی یا مارک‌زنی روی سطح فلزات استفاده می‌کنند. لیزر با دقت بالا و قابلیت حکاکی الگوهای پیچیده به سرعت بر روی سطح فلز راه اندازی می‌شود. این روش برای علامت‌گذاری دائمی و دقیق بر روی فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2. دستگاه‌های CNC: این دستگاه‌ها از ابزارهای برش و حکاکی مکانیکی برای حکاکی یا مارک‌زنی فلزات استفاده می‌کنند. آنها بر اساس طرح‌های دیجیتالی که به آنها ارائه می‌شود، عمل می‌کنند. و می‌توانند طرح‌های پیچیده را بر روی سطوح فلزی با دقت بالا ایجاد نمایند. در هر دو روش، می‌توان به وسیلهٔ این دستگاه‌ها اطلاعاتی از قبیل شماره‌های سریال، لوگوها، بارکدها و حتی طرح‌های دقیق را به‌صورت دائمی بر روی فلزات حکاکی یا مارک کرد. این روش‌ها به صنایع مختلف از جمله خودروسازی، الکترونیک، فلزات، و مکانیکی کمک می‌کنند.

تا از علامت‌گذاری دائمی و دقیق بر روی فلزات بهره ببرند. هر دو نوع دستگاه مارک زنی فلزات قابلیت ایجاد علامت‌های دائمی و دقیق را دارند. و معمولاً برای علامت‌گذاری قطعات، شماره‌های سریال، لوگوها و بارکدها در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، الکترونیک و فلزات استفاده می‌شوند.

 

مارک زنی
سریعترین دستگاه مارک زنی

 

سریعترین دستگاه مارک زنی

در میان دستگاه‌های حکاکی فلز، دستگاه‌های لیزر معمولاً به عنوان سریع‌ترین دستگاه مارک زنی و کارآمدترین دستگاه‌ها برای مارک‌زنی شناخته می‌شوند. دستگاه‌های لیزر با قابلیت تنظیم قدرت و سرعت لیزر، می‌توانند به سرعت بالا و با دقت حکاکی و مارک‌زنی روی سطح فلزات را انجام دهند. این دستگاه‌ها معمولاً به صورت خودکار عمل کرده و بر اساس طرح‌های دیجیتالی که به آنها ارائه می‌شود، عمل می‌کنند.

به علاوه، این دستگاه‌ها به دلیل استفاده از تکنولوژی لیزر، قادرند به سرعت بالا و با دقت بالا روی فلزات مارک زنی را انجام دهند. در بین دستگاه‌های حکاکی و مارک‌زنی فلزات، دستگاه‌های لیزر به دلیل سرعت و دقت بالا، به‌طور عمده به‌عنوان سریع‌ترین شناخته می‌شوند. این دستگاه‌ها از پرتو لیزر برای ایجاد علامت‌های دائمی بر روی سطوح فلزی استفاده می‌کنند.

مزایای اصلی دستگاه‌های لیزر برای مارک‌زنی فلزات عبارتند از:

1. سرعت بالا: دستگاه‌های لیزر به دلیل استفاده از پرتوهای لیزر، قابلیت انجام حکاکی و مارک‌زنی با سرعت بسیار بالا را دارند. این دستگاه‌ها می‌توانند به سرعت بالا و با دقت بالا روی سطح فلزات عمل کنند.

2. دقت بالا: لیزرها دارای دقت بالایی هستند، که امکان ایجاد علامت‌های بسیار دقیق و با کیفیت بر روی سطح فلز را فراهم می‌کند.

3. قابلیت اعمال طرح‌های پیچیده: دستگاه‌های لیزر قادرند طرح‌های پیچیده و جزئیات دقیق را بر روی فلزات ایجاد کنند، از جمله شماره‌های سریال، بارکدها، لوگوها و طرح‌های دیگر. بنابراین، اگر سرعت و دقت بالا برای شما اهمیت دارد، دستگاه‌های لیزر به‌طور کلی بهترین گزینه برای مارک‌زنی فلزات هستند.

 

دستگاه مارک زنی لیزری
مارک زنی

 

مارک زنی

مارک زنی با دستگاه حکاکی به صورت متداول با استفاده از دستگاه‌های حکاکی لیزر انجام می‌شود. این دستگاه‌ها از پرتو لیزر برای حکاکی و مارک زدن روی سطوح فلزی استفاده می‌کنند. با تنظیم مناسب قدرت و سرعت لیزر، می‌توان به سطح فلزی علامت‌های دائمی و دقیقی را ایجاد کرد. برای مارک زدن با دستگاه حکاکی لیزر، شما می‌توانید طرح یا متن مورد نظر خود را در نرم‌افزار مربوطه طراحی کنید و سپس آن را به دستگاه حکاکی لیزر ارسال کنید. این دستگاه سپس طرح یا متن را بر روی سطح فلز حکاکی می‌کند. استفاده از دستگاه حکاکی لیزر برای مارک زدن فلزات علاوه بر سرعت بالا، دقت بالا و امکان ایجاد طرح‌های پیچیده، امکان ایجاد علامت‌های دائمی و مقاوم در برابر فرسایش و زنگ زدگی را نیز فراهم می‌کند.

دستگاه‌های مارک زنی برای علامت‌گذاری دائمی و دقیق بر روی سطح فلزات استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها معمولاً از تکنولوژی لیزر یا CNC استفاده می‌کنند، و به طور ویژه برای علامت‌گذاری قطعات، شماره‌های سریال، لوگوها، بارکدها و طرح‌های دیگر در صنایع مختلف استفاده می‌شوند.

 

دستگاه مارک زنی
دستگاه مارک زنی CNC

 

دستگاه مارک زنی CNC

دستگاه‌ مارک زنی CNC برای علامت‌گذاری دائمی و دقیق بر روی سطح فلزات استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها معمولاً از تکنولوژی لیزر یا CNC استفاده کرده و به طور ویژه برای علامت‌گذاری قطعات، شماره‌های سریال، لوگوها، بارکدها و طرح‌های دیگر در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها از ابزارهای برش و حکاکی مکانیکی برای مارک زدن روی فلزات استفاده می‌کنند.

آنها بر اساس طرح‌های دیجیتالی که به آنها ارائه می‌شود، عمل کرده  و می‌توانند طرح‌های پیچیده را بر روی سطوح فلزی با دقت بالا ایجاد کنند. استفاده از دستگاه‌های مارک زنی برای علامت‌گذاری دائمی و دقیق روی فلزات، در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، الکترونیک، فلزات و مکانیکی بسیار رایج است.

 

دستگاه مارک زنی
خرید دستگاه مارک زنی

خرید دستگاه مارک زنی

برای خرید دستگاه مارک زنی، ابتدا باید نیازهای خود را به دقت بررسی کنید. برخی از مواردی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

1. نوع مارک زنی: آیا به مارک زنی لیزری، سوزنی یا دیگر روش‌ها نیاز دارید؟

2. نوع فلزات: دستگاه باید برای مارک زدن روی فلزات مورد نظر شما مناسب باشد.

3. قدرت و دقت: بررسی کنید، که دستگاه قدرت و دقت کافی برای نیازهای شما دارد یا خیر.

4. قیمت: بودجه‌تان چقدر است، و چقدر می‌توانید برای یک دستگاه صرف کنید؟

5. برند و پشتیبانی: مطمئن شوید، که دستگاه از یک برند معتبر است و پشتیبانی و خدمات پس از فروش مناسبی دارد.

6. بررسی نقد و نظرات کاربران: قبل از خرید، نظرات و تجربیات دیگران را در مورد دستگاه مورد نظر بررسی کنید.

با توجه به این نکات، می‌توانید بهترین دستگاه مارک زنی را برای نیازهای خود انتخاب کنید. همچنین می‌توانید به تولید کنندگان مختلف در این مراجعه کرده و با مشاوره‌گران فروش صحبت کنید، تا بهترین گزینه را به شما معرفی کنند.

سوالات متداول

دستگاه حکاکی روی فلز چیست ؟

سختی سطوح فلزی باعث می‌شود، تا کنده کاری و حکاکی بر روی آنها به سختی صورت گیرد. و با نیروی دست این کار زمان بوده، و کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. به همین خاطر، تولید انواع دستگاه حک فلز توسط فعالان این حوزه دراین شرکت تولید کننده صورت گرفته است. و در حال حاضر برای نمایش دادن طرح و لوگو، متن و هر نوع کنده‌کاری و حکاکی از این تجهیزات استفاده می‌شود.

دستگاه حکاکی ثابت به چه صورت است ؟

دستگاه حکاکی فلز ثابت در اغلب مواقع وزن زیادی داشته و امکان جا به جایی آنها به سادگی امکان‌پذیر نمی‌باشد. دستگاه حکاکی لیزری، ضربه ای و CNC همگی در نوع ثابت تولید و در دسترس می‌باشند.

دستگاه حکاکی را از کجا می‌توان تهیه کرد ؟

مجموعه صنعتی حک گستر با بهره‌مندی از دانش و تخصص مهندسین با تجربه یکی از بهترین تیم‌های طراحی، تولید و ساخت انواع دستگاه حک فلز می‌باشد. که موفق به اخذ گواهینامه ایزو 9001 و CE اروپا گردیده است. مجموعه محصولات این گروه صنعتی شامل دستگاه حکاکی لیزری، ضربه ای و CNC می‌باشد. که دستگاه مارک زنی روی فلز را در ابعاد و اندازه‌های مختلف با توانایی‌های متنوع طراحی و تولید کرده است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!